Rząd Kanady uaktualnił swoje zalecenia dotyczące podróży do Izraela i Zachodniego Brzegu, instruując Kanadyjczyków, aby unikali wszelkich podróży w obliczu rosnących napięć.

Wcześniej rząd federalny doradzał Kanadyjczykom, aby „unikali podróży, które nie są niezbędne” do Izraela i niektórych obszarów Zachodniego Brzegu.

„Wraz ze zwiększonym ryzykiem ataków na terytorium Izraela sytuacja w zakresie bezpieczeństwa regionalnego pozostaje bardzo niestabilna i może ulec eskalacji bez uprzedzenia” – oznajmiła minister spraw zagranicznych Melanie Joly w piątkowym poście na X, znanym wcześniej jako Twitter.

Kanadyjczycy powinni rozważyć opuszczenie kraju jeśli przebywali w nim w celach komercyjnych.

Indie, Francja, Polska i Rosja, również ostrzegły swoich obywateli przed podróżami do regionu. Niemcy w piątek wezwały swoich obywateli do opuszczenia Iranu.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział, że kraj przygotowuje się na scenariusze na innych obszarach poza Gazą.

Izrael nasilił naloty wojskowe na Zachodnim Brzegu od czasu rozpoczęcia ataku na Gazę po ataku pod przewodnictwem Hamasu z 7 października.

Na Zachodnim Brzegu izraelscy osadnicy w piątek zastrzelili i podpalili domy i samochody w al-Mughayyir, zabijając Palestyńczyka i raniąc 25 innych osób.

Według ministerstwa zdrowia izraelskiego rządu od początku wojny siły izraelskie zabiły na Zachodnim Brzegu ponad 460 Palestyńczyków, a co najmniej 33 545 Palestyńczyków zginęło w Gazie, a większość z 2,3 miliona mieszkańców enklawy została przesiedlona.

za cbc