Kardynał Robert Francis Prevost, lat 69, został wybrany papieżem 8 maja, przyjmując imię Leon XIV.
Urodzony w Chicago duchowny jest pierwszym Amerykaninem, który objął najwyższe stanowisko w Kościele katolickim.
Swoją działalność duszpasterską rozpoczął w 1985 r. jako misjonarz augustianów i przez ponad dekadę służył wspólnotom w Ameryce Południowej, pracując w peruwiańskich miastach Chulucanas i Trujillo.
W 2014 roku przyjął święcenia biskupie, a w 2015 roku został mianowany biskupem diecezji Chiclayo w Peru.
W styczniu 2023 r. papież Franciszek mianował go prefektem Dykasterii Biskupów – watykańskiego urzędu, który wyznacza biskupów na całym świecie. We wrześniu 2023 r. otrzymał tytuł kardynała.
Zgodnie z przyjętą w Rzymie tradycją, że każdy kardynał posiada parafię tytularną, w styczniu 2024 r. objął on pieczę nad kościołem św. Moniki.
Leo pochodzi z Chicago i czuje głębokie więzy z tym miastem.
Urodził się 14 września 1955 r. jako syn Louisa Mariusa Prevosta i Mildred Martinez Prevost. Jego ojciec jest pochodzenia francusko-włoskiego, a matka hiszpańskojęzyczna. Ma dwóch braci, Louisa i Johna.
W szkole średniej uczęszczał do niższego seminarium duchownego prowadzonego przez ojców augustianów, które przygotowuje młodych mężczyzn do kapłaństwa. Ukończył je w 1973 roku.
Po ukończeniu szkoły średniej Leo przeprowadził się do Pensylwanii, aby podjąć studia licencjackie na Villanova University. Ukończył studia w 1977 r. z tytułem Bachelor of Science w dziedzinie matematyki, a także studiował filozofię na uniwersytecie.
Po Villanovie Leo wrócił na Środkowy Zachód, aby ukończyć nowicjat – okres poprzedzający święcenia, w którym nowicjusze mieli się zapoznać z życiem zakonnym.
Następnie wrócił do Chicago, aby podjąć studia podyplomowe w Catholic Theological Union i w 1982 roku, w wieku 27 lat, uzyskał tytuł magistra teologii.
W 1982 roku Leo opuścił Chicago i udał się do Rzymu. W 1982 roku przyjął święcenia kapłańskie, a w 1984 roku uzyskał licencjat, a w 1997 roku doktorat z prawa kanonicznego, oba z Angelicum — Papieskiego Kolegium św. Tomasza z Akwinu.
Po święceniach kapłańskich Leo kilkakrotnie powracał do Chicago, w przerwach między posługą duszpasterską w Peru.
Po otrzymaniu doktoratu został odesłany z powrotem do Olympia Fields w stanie Illinois — przedmieścia Chicago — aby pełnić funkcję dyrektora misji w prowincji Midwest zakonu augustianów. Spędził rok na tym stanowisku, zanim wrócił do Peru.
W 1999 r., po kilku latach spędzonych w Ameryce Łacińskiej, został mianowany prowincjałem przeora prowincji Midwest. W 2001 r. został wybrany przeorem generalnym zakonu, a w 2007 r. został zatwierdzony na drugą kadencję.
Po kolejnym wyjeździe w październiku 2013 r. powrócił do Chicago, aby pełnić funkcję wikariusza prowincjalnego i pierwszego radnego zakonu.
Rok później, w grudniu 2014 r., Franciszek podniósł go do godności biskupiej i ponownie wysłał do Peru, gdzie pełnił funkcję biskupa do 2023 r.
8 maja nowy papież przemówił do ludzi zgromadzonych na placu Świętego Piotra i do wiernych na całym świecie, mówiąc po łacinie, włosku i hiszpańsku. Nie zdecydował się na używanie swojego ojczystego języka, angielskiego.
Nowo wybrany papież przyjął imię papieskie Leon, stając się 14. papieżem w historii Kościoła rzymskokatolickiego, który wybrał to imię.
Papież Leon XIII, który panował w latach 1878-1903, był znany ze swojego stanowczego sprzeciwu wobec relatywizmu moralnego. Uważany jest za ojca katolickiej nauki społecznej.
Encyklika Rerum Novarum Leona XIII z 1891 r. określiła stanowisko Kościoła w kwestii sprawiedliwości społecznej w okresie szybkiego rozwoju technologii, czyli rewolucji przemysłowej, i potwierdziła, że Kościół ma możliwość wydawania moralnych osądów na tematy społeczne.
Zanim Franciszek wyniósł go do godności kardynała, mianował go przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej – organu, który bada kwestie duchowe w regionie i opracowuje zalecenia dla Kościoła w Ameryce Łacińskiej.
Jako biskup Chiclayo sprzeciwiał się wdrażaniu programów szkolnych, które nauczały ideologii gender.
„Promowanie ideologii gender jest mylące, ponieważ ma na celu tworzenie płci, które nie istnieją” – powiedział reporterom.
W przemówieniu otwierającym 8 maja Leo wyraził również podobieństwo do swojego poprzednika, szczególnie w kwestii nabożeństwa do Najświętszej Maryi Panny oraz przesłaniu, że Kościół katolicki musi być nosicielem pokoju na świecie i otwartym na wszystkich.
„Bóg was wszystkich kocha” – powiedział w swoim pierwszym przemówieniu papieskim.
„A zło nie zwycięży. Wszyscy jesteśmy w rękach Boga”