Sobiesław Kwaśnicki: – Pani Izo, Subaru to bardzo specyficzna firma oparta na założeniu, że samochód powinien być na każde warunki i każdą drogę, a więc zawsze napęd na 4 koła i silnik, który obniża środek ciężkości; czyli zawsze Boxer…

Izabela Kosmowska: – I tutaj nie będzie żadnej zmiany, to są niezmienialne elementy.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

 – Subaru Outback to najbardziej Popularny samochód firmy, niektórzy mówią, że to nie jest SUV tylko station wagon; coś pomiędzy autem do miasta i na wieś, i na wycieczki. Subaru to też samochód pojemny, w którym można wszystko upakować i samochód oparty na jednej platformie przez co bardziej zborny, nic się tam nie telepie.

– Dokładnie tak mamy teraz globalną platformę wszystkie samochody są na niej produkowane.

   -Więc co nowego jest w Outbacku?

– Myślałam, że w tym samochodzie nic już nie można poprawić, a jednak można jeszcze dużo ulepszyć – mamy nowy silnik; nie ma już 3,6l, jest 2,4l, ale z turbodoładowaniem, który również może mieć zwykłą benzynę, nie tę wysokooktanową. Zmieniony jest również cały system entertainment; jego głównym elementem jest obecnie wyświetlacz prawie 12 calowy, czyli prawie taki duży iPad, który jest szybszy i  lepiej działa z telefonami komórkowymi. Mamy Apple CarPlay ale mamy też Android Play tak że niezależnie od tego jaki mają Państwo telefon on będzie działał z tym systemem nagłośnienia.

Z tego silnika 2,5-litrowego wyciągniętych jest więcej koni mechanicznych  183.

   – Bo oferowane są dwa silniki?

– Tak, jeden właśnie 2,4 l, który jest zamiast tego 3,6 l z turbem i jest silnik 2,5l bez turba, który był od dawna, z tym, że jest trochę podrasowany ma więcej koni mechanicznych, więc jest to samochód szybszy.

Auto jest troszeczkę głębsze, dłuższe, przez to bardziej pakowne. mamy też nowy pakiet tzw. outdoor, który właśnie jest pomyślany z myślą o kempingu, do jeżdżenia na narty, ma siedzenia, które są wodoodporne czyli jak tam coś rozlejemy nic się nie dzieje.– I ma też szynę na dachu tak?

– Tak, nie trzeba już montować dodatkowego bagażnika; w tym roku zrobili tak, że każdy trim ma tę szynę w tamtym roku premier tego nie miał trzeba było dokupić.

– A jaka skrzynia biegów?

– CVT chociaż jest taka symulacja tiptronic i można nadal manualnie zmieniać biegi przy kierownicy na skrzydełkach.

Ta przekładnia continuously variable transmission jest bardzo dobra jeśli chodzi o zużycie paliwa i dlatego większość samochodów dzisiaj ma właśnie tę skrzynię. Ona też pozwala na duży moment zamachowy przy niskich obrotach,  więc to jest bardzo dobre, jeśli ktoś coś holuje; można holować prawie 3000 funtów – to już można pociągać małą łódkę.

Samochód jest rewelacyjny myśmy mieli teraz trening dwa tygodnie temu; wygoda, wyciszony, szybszy; wszystko, co było można to poprawiono, ulepszono.

 – Subaru to jest taka bardzo zachowawcza firma, jeżeli porównamy wygląd zewnętrzny samochodu, czyli te modernizacje mają miejsce raczej w środku.

– Tak, dokładnie, to co mi się podoba w Subaru to że jeśli wsiądzie się do Subaru z 1996. roku, do Legacy – powiedzmy – i wsiądzie się potem do nowego outbacka 2020, to kierownica, światła, skrzynia biegów, wszystko będzie bardzo podobnie rozmieszczone; nie ma zmian takich, jak niektórzy robią, że co 5 lat wchodzi nowy samochód i nie można się połapać co gdzie jest.  Tutaj można się przesiąść ze starego do nowego i czuje się tak samo.

 – Te samochody robione są z myślą, że nie tylko będziemy jeździć po mieście – chociaż jak Pani mówi,  w mieście są bardzo ciche i wygodne – ale są zawsze troszkę wyższe i można jeździć przez błota i wertepy.

– Można, mamy właśnie X Mode

   – Proszę powiedzieć, co to jest?

– X Mode polega na tym, że w trudnym terenie, poniżej 40 kilometrów na godzinę, gdy mamy do czynienia z wertepami, bardzo stromymi podjazdami, zjazdami włączamy X Mode, naciskamy na gaz i samochód sam jedzie, sam kontroluje przyczepność, po prostu kręcimy kierownicą, a reszta odbywa się automatycznie.

•••

Mamy też utrzymywanie samochodów w pasie ruchu i mamy adaptacyjny tempomat, czyli samochód utrzymuje się w odległości – powiedzmy – można to ustawić 2, 3, albo 4 samochodów przed nami tempomat działa również przy prędkości „0”, czyli nadaje się do jeżdżenia w korkach, co w naszej sytuacji tutaj, na przykład, przejechać 401 bez korków jest bardzo trudno, a można to zrobić w trybie automatycznym więc odejmujemy sobie kilkadziesiąt procent stresu związanego z jechaniem w korku przez długi czas.

Mamy też inną rzecz, w przypadku cofania gdy ktoś nam wyskoczy z tyłu czy jakiś rower wyjedzie, dziecko wyjdzie, auto samoczynnie zahamuje…

– No niestety idziemy więc cały czas w kierunku automatyzacji jazdy, samochody będą nas wozić, ale jeszcze przy subaru pozostaje ta przyjemności jeżdżenia i prowadzenia.

        Zanim pójdziemy oglądać samochód proszę jeszcze powiedzieć, może pytanie najsmutniejsze, ile to kosztuje?

W sumie ceny się nie zmieniły jest 500 $ więcej od modelu ubiegłorocznego, ceny zaczynają się od $31000 do $41 000.

    – Co dostaniemy w tej wersji podstawowej za 31 000?

– Power windows, power locks, elektryczne siedzenie,  kamerę wsteczną, nowe radio z dużym wyświetlaczem, no i Starlink – subskrypcja przez 3 lata jest wliczona; mamy concierge  calls  mamy 911 calls, można też włączyć silniki z domu – wszystko przy pomocy aplikacji z telefonu.

Jest to nowość tutaj w Kanadzie przy roczniku 2020 w Stany Zjednoczonych mieli to wcześniej.

  – Bezpieczeństwo, czy to jest bezpieczny samochód?

-Bezpieczeństwo tego samochodu jest fenomenalne, mówię to nie dlatego że sprzedaję te samochody, jeżdżą ponad 20 lat subaru. Subaru są budowane na bazie klatki, silnik się łamie i wchodzi pod samochód,  czyli nie wchodzi nam do kabiny, nie łamie nóg, po bokach mamy poduszki powietrzne  no i napęd na wszystkie koła – to jest fenomenalne; nikt może Audi quattro ma coś podobnego, może z nami konkurować.

Także zimą czy w ciężkich sytuacjach naprawdę żeby tym samochodem zakopać się w śniegu  jest bardzo ciężko.

  – Czyli to jest też samochód dla kobiety?

– Ależ oczywiście, dla całej rodziny! Dla młodych ludzi! Mam dużo rodziców, którzy kupują dzieciom te samochody dlatego że chcą mieć coś bezpiecznego, bo widzę jakie są straszne wypadki.

 – Pani Izo, dziękuję bardzo i chodźmy zobaczyć samochód

– Chodźmy, mamy tutaj samochód bardzo w pięknym zielonym  kolorze, to  najładniejsza zieleń jaką widziałam…

Rozmawiał Sobiesław Kwaśnicki