W Rosji powstanie system identyfikowania – za pomocą danych operatorów telefonii komórkowej – osób, które kontaktowały się z zakażonymi koronawirusem. Na polecenie premiera Michaiła Miszustina system opracuje w najbliższych dniach ministerstwo łączności Rosji.

System ten będzie się opierał na danych operatorów telefonów komórkowych na temat geolokalizacji telefonów konkretnych osób.

Obywatele będą otrzymywać informację o tym, że mieli kontakt z osobą zakażoną i wobec tego powinni izolować się przez odpowiedni czas. Dane te zostaną też przekazane sztabom powołanym do walki z koronawirusem w stolicy i regionach Rosji.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ocenił w poniedziałek, że działania takie nie są naruszeniem prawa, a jednym z działań podejmowanych w walce z pandemią.

Podobny system działa już w Izraelu. 22 marca ministerstwo zdrowia tego kraju poinformowało o uruchomieniu aplikacji, która śledzi lokalizację użytkownika i ustala, czy w ciągu ostatnich 14 dni kontaktował się on z osobą zakażoną.

Miszustin polecił opracowanie rosyjskiego systemu do 27 marca.

 

pap