Samolot  wyczarterowany przez rząd federalny w celu dostarczenia bardzo potrzebnego sprzętu ochrony osobistej z Chin został zmuszony do opuszczenia lotniska w Szanghaju bez ładunku na pokładzie.

Cenny ładunek  nie został utracony ani podebrany przez inny kraj, ale  ciężarówki dostawcze nie mogły dotrzeć na czas do kanadyjskiego samolotu, zmuszając go do powrotu do Kanady bez ładunku.

„Stało się tak z powodu znacznego wzrostu lotów towarowych na lotnisku w Szanghaju. W rezultacie  ładunek nie dotarł do samolotu przed wymaganym czasem opuszczenia lotniska” – powiedziała Emily Harris, dyrektor ds. komunikacji w Public Services and Procurement Canada.

Ładunek nadal należy do Kanady; znajduje się w wynajętym magazynie w Szanghaju, a rząd twierdzi, że zostanie dostarczony późniejszym lotem.

Również inny odrzutowiec wydzierżawiony przez jeden z rządów prowincji również wrócił do Kanady bez ładunku z tego samego powodu.

 

Konserwatywny przywódca Andrew Scheer podniósł tę kwestię w poniedziałek  w Izbie Gmin. Scheer dwukrotnie pytał premiera Justina Trudeau o doniesienia, że ​​trzy wyczarterowane samoloty wysłane przez Kanadę do Chin w celu odebrania sprzętu medycznego wróciły do ​​kraju puste.

Trudeau nie zaprzeczył stwierdził, że Kanada, podobnie jak inne kraje, ma trudności z realizacją zamówień w czasie, gdy cały świat próbuje kupić te same środki

Trudeau wskazał na poważne ograniczenia  w Chinach dotyczące długości czasu, przez jaki samolot może pozostać na lotnisku.

Kanada podjęła kroki w celu budowy w Chinach własnej sieci dostaw środków ochrony indywidualnej, aby uniknąć chaosu wpływającego na globalne łańcuchy dostaw. Ambasador Kanady w Chinach Dominic Barton skierował większość personelu ambasady Kanady, konsulatów i biur handlowych w całych Chinach na zakupy materiałów medycznych dla Kanady.

Rząd zatrudnił również dwie firmy – Deloitte Canada i Bolloré Logistics – w celu zidentyfikowania wiarygodnych producentów środków ochrony osobistej oraz pomocy w transporcie, magazynowaniu i odprawach celnych.