Kanada przeznaczy 300 milionów dolarów na międzynarodową inicjatywę mająca na celu walkę z COVID-19. Premier Justin Trudeau przyłączył się do grona przywódców państw, aktywistów i filantropów nawołujących do dystrybucji szczepionki wśród najbardziej potrzebujących.

Tym razem międzynarodową wirtualną zbiórkę pieniędzy zasponsorowała organizacja Global Citizen, która zgromadziła już deklaracje na prawie 9,5 miliarda dolarów.

Trudeau powiedział, że COVID-19 zmienił życie ludzi na całym świecie i uwydatnił jeszcze istniejące różnice społeczne. Każdy z nas poczuł skutki pandemii i nikt nie poradzi sobie z nimi sam.

Kanada dołożył 180 milionów dolarów na natychmiastową pomoc humanitarną i pomoc w rozwoju oraz 120 milionów na inicjatywę “Access to COVID-19 Tools (ACT) Accelerator”. ACT została utworzona w kwietniu przez WHO, rząd Francji, Komisję Europejską oraz Fundację Billa i Melindy Gatesów. Celem inicjatywy jest zwiększenie dostępności leczenia. Inicjatywa wspiera organizacje, lekarzy i przedsiębiorców, którzy zajmują się opracowaniem szczepionki, leków i narzędzi diagnostycznych.

Trudeau mówiąc o przekazaniu funduszy podkreślił, że ACT Accelerator ma zapewnić to, że szczepionka dotrze również do osób w krajach, które jej potrzebują.