Pomysł zamiany wypłat 500 Plus na bony nie był konsultowany z Solidarną Polską i nigdy nie uzyska naszego poparcia – napisał w poniedziałek na Twitterze lider tego ugrupowania, minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz w piątkowym wywiadzie dla money.pl pytana była o możliwość wypłacania świadczeń w formie bonu. Dopytywana, czy taką formę można w dalszej perspektywie wykorzystać do programów takich jak 500 plus czy wyprawki, odparła, że jest to droga, którą rząd chce podążać.

Emilewicz w piątkowym wywiadzie nawiązywała do bonu turystycznego. “Za sprawą tego, że jest to ta blockchainowa płatność, numeryczna, my jesteśmy pewni, że te środki rzeczywiście trafią do branży turystycznej, posłużą rzeczywiście wypoczynkowi rodzinnemu, wypoczynkowi dzieci i młodzieży. Więc tutaj realizacja innych świadczeń w ten sposób daje także gwarancję, że to, co ustawodawca zaplanował, w istocie zostanie zrealizowane” – wyjaśniła.

“Tak, potwierdzam, będziemy chcieli przechodzić w jak największą liczbę realizacji kolejnych świadczeń właśnie w taki sposób” – powiedziała wicepremier. Zaznaczyła jednak, że to, które świadczenia zostaną objęte cyfryzacją, będzie przedmiotem ustaleń. Zapowiedziała, że kwestie te ma omówić wraz z prezes ZUS Gertrudą Uścińską pod koniec sierpnia.

Rzecznik rządu Piotr Müller dementował informacje, jakoby 500Plus miało być wypłacane w formie bonów. W rozmowie z TVN24 podkreślił, że 500Plus będzie wypłacane tak, jak do tej pory. (PAP)

autor: Mateusz Roszak