Władysław Stanisław Reymont:

 „Żyć to działać, rozsiewać po świecie talent, energię, uczucie, pomagać w czasie teraźniejszym  pokoleniom przyszłym”

        Słowa tego ponadczasowego przesłania naszego wybitnego Noblisty, wcieliła w czyn, Fundacja im. W. Reymonta(FR) obierając tę wielką postać z literatury i historii Polski za Patrona, tworząc bogatą Historię swojej 50-cio letniej działalności w Kanadzie.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

        Fundacja im. W. Reymonta, która na przestrzeni 50 lat szczytnej działalności, dała się poznać większości Polaków zamieszkałych w Kanadzie a szczególnie w regionie Oshawa, Hamilton, Toronto i okolicznych miastach a także współpracując z całym regionem Ontario, jako prężnie i owocnie działająca od zarania swego powstania na polu kultywowania polskich tradycji i kultury, podtrzymując przy tym Wiarę Ojców oraz wierność kościołowi katolickiemu. Niosąc różnoraką pomoc dla środowiska polskiego na polu krzewienia kultury oraz utrzymywanie łączności z Macierzą, dała się poznać poprzez dbanie o utrzymanie pięknego polskiego słowa i języka a przede wszystkim poprzez udzielanie stypendiów akademickich.

        Fundacja organizując przez ponad 50 lat słynne w Kanadzie i Polsce  Konkursy Recytatorskie dla dzieci i młodzieży, aktywizowała różne środowiska szkolne do brania udziału w corocznych konkursach, które cieszyły się wielkim powodzeniem i o których niejednokrotnie rozpisywała się polska i kanadyjska prasa. Młodzież polskiego pochodzenia brała udział w spektakularnych konkursach recytatorskich zdobywając różne nagrody, wśród których największym wyróżnieniem był wyjazd na Ogólnopolski Konkurs Recytatorski „Mówimy Reymontem“, połączony ze zwiedzaniem historycznych miejsc w Polsce, gdzie urodzona w Kanadzie młodzież polskiego pochodzenia, mogła poszerzać swoją wiedzę o kulturze polskiej w szerokim słowa tego znaczeniu.

        Szczególnym wyróżnieniem Konkursów Recytatorskich, w moim odczuciu, był XLIX Konkurs im. Marii i Czesława Sadowskich w roku 2019, który odbył się w Hamilton i przeszedł do historii konkursów recytatorskich. Słuchacze podkreślali wyjątkową atmosferę pełną wrażeń oraz profesjonalizm uczestników. Jak mówiło wielu uczestników, była to Prawdziwa Uczta Duchowa dla słuchaczy i wspaniała lekcja poprawności językowej w najlepszym wydaniu.

        Słowa wielkiego uznania od uczestników 49 konkursu zostały skierowane dla Fundacji im. W. Reymonta, Kuratorów oraz całej rzeszy woluntariuszy, za całokształt włożonej pracy w przygotowanie konkursu. Uczestnicy, którzy brali w nim udział są wdzięczni przede wszystkim za umożliwienie polonijnym dzieciom i młodzieży udziału w zmaganiach z żywą Polską Mową!

        Warto by zacytować jeden z recytowanych przez dzieci i młodzież wierszy który wywarł duże wrażenie oraz ściskał za serce recytujących i słuchaczy:

 „A jak ciebie kto zapyta

Kto ty taki, skąd ty rodem?

Mów, żeś z tego łanu żyta

Żeś z tych łąk co pachną miodem!

Mów, że jesteś z takiej chaty

Co Piastową Chatą była

Żeś z tej ziemi, której kwiaty

Gorzka rosa wykarmiła”…

             Maria Konopnicka

        Najbardziej potrzebnym i szlachetnym celem Fundacji im. W. Reymonta od zarania jej działalności była pomoc finansowa studentom w zdobyciu wykształcenia, czyli udzielanie Stypendiów i Zapomóg dla młodzieży polskiego pochodzenia, która w ten sposób mogła łatwiej zdobyć dobre wykształcenie w Kanadzie. Na tym polu FR też ma się czym pochwalić. To spod jej pomocnych skrzydeł wyszło wielu dobrze wykształconych młodych ludzi, którzy po skończeniu uniwersytetów zdobywali wysokie stanowiska na szczeblach drabiny społecznej w Kanadzie oraz w USA. Do tej pory Fundacja przyznała ponad 1200 stypendiów.

        Tu możemy wymienić kilka bardzo sławnych nazwisk dzieci z polskich rodzin, które zdobyły prestiżowe stanowiska w Ameryce Północnej, a oto niektórzy wybitni Stypendyści Fundacji:

        Natalia Kusendova  – MPP w Parlamencie Prowincji Ontario

        Filip Świrski z Oshawy  – wykładowca na Harvardzie w USA

        Emil Karpiński z Hamilton – badacz naukowy na Uniwersytecie Harvard

        Daniel Wnukowski  – światowej sławy pianista

        Kamila Podbielski  –  prawnik, jeden z wielu

        Michał Surkont   – lekarz, jeden z wielu

        Fundacja pomagała również zespołom artystycznym, śpiewaczym i tanecznym oraz szkołom i organizacjom polonijnym, wspierała różne wydawnictwa polonijne i patronowała wielu imprezom kulturalnym.

        Owoce tej pomocowej działalności FR widzimy prawie na wszystkich szczeblach działalności gospodarczej i rządowej w wielokulturowej Kanadzie.

        Do prowadzenia swojej działalności, Fundacja pozyskiwała środki poprzez donacje od biznesów, organizacji polonijnych i ludzi prywatnych oraz członków, którzy należeli do Organizacji.

        Znana większości Polonii w Kanadzie, Fundacja im. W. Reymonta została założona w 1970 roku, przez działaczy Związku Polaków w Kanadzie. Od chwili założenia działa z dużą energią i bardzo owocnie, służąc całej Polonii, poprzez pracę w szerzeniu polskiej kultury, pielęgnowanie polskiego języka oraz dbanie o dobro całego dziedzictwa narodowego w Kanadzie. Dbając o dobre Imię Polski oraz Polaków w Kanadzie, ma zasługi również w dziedzinie współudziału w rozwoju kultury kanadyjskiej.

        Fundacja im. W. Reymonta, współpracuje ze swoją Siostrzaną Fundacją w Polsce, z Lipiec Reymontowskich oraz z licznymi organizacjami takimi jak: Stowarzyszenie ”Nasz Reymont”, Muzeum Literatury im. Wł. St. Reymonta w Bielsku Białej, organizatorami Konkursu „ Być Polakiem” oraz z licznymi szkołami prawie na terenie całej Polski, które przybrały za patrona Władysława, Stanisława Reymonta. Współpraca z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II daruje się już od 1971 roku.

        Jubileusz 50 – lecia Fundacji im. W. Reymonta w Kanadzie to Odyseja Niestrudzonych Działań, przypominanie  o działalności i faktach z życia Prawdziwych Ludzi chętnych do działania dla dobra innych a szczególnie dla dobra polskiej młodzieży.

        To Grupa ludzi dobrze razem pracujących „ Zapaleńców ” w pracy społecznej, służąc innym, udzielając pomocy młodzieży, aby ona dalej niosła ten „Kaganek Oświaty i Polskości” przyczyniając się do zachowania Wiary, Kultury i Tradycji Polskich, co przekłada się na szeroko pojęte Krzewienie Kultury Polskiej w Kraju Klonowego Liścia.

        Jest to opowieść o działaczach polonijnych, założycielach tej zacnej instytucji, którzy Nosili w Sercu Polskę, dlatego więc chcieli jej całe dziedzictwo kulturowe przekazać młodzieży polskiego pochodzenia w Kanadzie, a przede wszystkim, następnym pokoleniom urodzonym już na ziemi kanadyjskiej!

        W obecnej chwili 50 – lecia Jubileuszu FR na czele tej znanej polakom Fundacji  stoi już przez 27 lat niestrudzony, wybitny organizator i społecznik pan Kazimierz Chrapka. To spod jego skrzydeł wyrósł Chór Dziecięcy „Stokrotki“ w Hamilton znany wszystkim Polakom oraz Kanadyjczykom, koncertujący w Kanadzie, USA i wielu krajach Europy.

        Kazimierz Chrapka – Kawaler Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej!

        Nadany przez Prezydenta Polski!

        Oto co mówi na ten temat sam Odznaczony:

        10 listopada 2021 roku podczas celebracji Narodowego Święta Niepodległości z udziałem wicemarszałka Sejmu RP, Pana Piotra Zgorzelskiego zostałem odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP. Dekoracji tej dokonała Konsul Generalna RP w Toronto, Pani Magdalena Pszczółkowska….                        

        Pragnę wyrazić podziękowanie za przyznanie tak wysokiego odznaczenia państwowego za moją pracę społeczną dla dobra Polonii w Kanadzie, Polski i Kanady dla: Prezydenta RP, Andrzeja Dudy, wnioskodawcy, Jerzego Kabata, Prezesa Zarządu Fundacji im. Wł. St. Reymonta w Lipcach Reymontowskich oraz popierających wniosek: Jerzego Baryckiego, Prezesa PCBPA z Windsor, Lidii Buźny, Sekretarza Generalnego Fundacji im. W. Reymonta w Kanadzie oraz Krzysztofa Grzelczyka, byłego Konsula Generalnego RP w Toronto, który wniosek zaopiniował i nadał całemu procesowi „mocy urzędowej”.

        Drodzy Państwo, Krzyż ten przyjąłem w imieniu dzieci i ich rodziców z Chóru Dziecięcego „Stokrotki” oraz kuratorów i członków Fundacji im. W. Reymonta, bo to dzięki ich pomocy mogłem osiągnąć tak wiele i tak dużo wnieść do Polonii, do wielokulturowej mozaiki kanadyjskiej i wspomagać poczynania kulturowe w Polsce…. Moja wiedza na temat działalności społecznej wyrosła na gruncie obserwowania poczynań społecznych mojego ojca, Stanisława, „ludowego społecznika”, …. to jemu zawdzięczam formowanie mojego „kręgosłupa działacza społecznego”.

        Podczas Jubileuszowego Bankietu Fundacji, Prezes Kazimierz Chrapka został odznaczony przez Konsul Generalną RP w Toronto, Panią Magdalenę Pszczółkowską, Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Profesora Piotra Glińskiego.

        Sukcesy tej wyjątkowo dobrej działalności Fundacji im. Władysława Reymonta w Kanadzie, zawdzięczamy dobremu kierownictwu oraz mozolnej wspólnej pracy Kuratorów organizacji i woluntariuszy, ale przede wszystkim wyjątkowej postawie Zarządu FR, którego głównym motorem napędowym jest prezes Kazimierz Chrapka.

        To On poczynił tak wiele działań i przygotowań, aby Jubileusz 50 – lecia istnienia FR w Kanadzie uczcić najpiękniej jak to możliwe.

        Zaangażował też wokół siebie ludzi czynu, społeczników chętnych do wspólnej pracy, aby ten Jubileusz uczcić z należytym szacunkiem.

        Poczynania przygotowawcze do tego wielkiego Jubileuszu doceniła też poczta kanadyjska emitując trzy znaczki upamiętniające to wydarzenie w historii Polonii Kanadyjskiej.

Zosia Poradzisz

c.d.n.