W listopadzie kanadyjski rynek mieszkaniowy wykazywał oznaki spowolnienia,  a w większości miast, z wyjątkiem jednego , odnotowano spadek cen mieszkań i wymagań dochodowych dla zakwalifikowania się do pożyczki hipotecznej.

Calgary stanowiło wyjątek od tej tendencji, odnotowując wzrost zarówno średniej ceny domu, jak i dochodu wymaganego na zakup nieruchomości.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Ratehub.ca, platforma poświęcona porównywaniu oprocentowania kredytów hipotecznych i produktów finansowych, ujawniła w zeszłym miesiącu godną uwagi tendencję: spadek minimalnego dochodu wymaganego do zakupu domu w dziewięciu z dziesięciu analizowanych miast.

Jednak Calgary stanowiło jedyny wyjątek, borykając się ze spadkiem przystępności cenowej, gdy średnia cena domu wzrosła o 2000 dolarów, osiągając 557 400 dolarów.

W rezultacie potencjalni nabywcy domów w największym mieście Alberty potrzebowali dodatkowych 660 dolarów dochodu, aby pokryć koszty domu w średniej cenie, co oznaczało odejście od trendów obserwowanych w październiku.

Z drugiej strony Hamilton odnotował znaczny spadek średniej ceny domu o 23 400 dolarów do  poziomu 805 700 dolarów.

James Laird, współzałożyciel Ratehub.ca, wskazał na Hamilton i Toronto jako dwa miasta doświadczające najbardziej znaczącego spadku wartości domów i wymagań dochodowych.

„Hamilton w dalszym ciągu odnotowywał największą poprawę, ponieważ na zakup domu potrzebny był dochód niższy o 4160 dolarów. Toronto pozostało blisko w tyle, wymagając dochodu mniejszego o 3850 dolarów. W obu tych miastach ceny domów odnotowały duży spadek; o 23 400 dolarów w Hamilton i 22 300 dolarów w Toronto.

Według Lairda w pozostałej części kraju można spodziewać się kontynuacji trendu spadku wartości domów.

„Przystępność cenowa poprawiła się drugi miesiąc z rzędu ze względu na spadek wartości domów i utrzymanie się oprocentowania kredytów hipotecznych na stałym poziomie w listopadzie” – powiedział Laird.