W niedzielę w Polsce odbyły się uroczystości z okazji 80. rocznicy “Wielkiej Ucieczki”, pomysłowego aktu oporu podczas II wojny światowej, w którym 76 jeńców wojennych wydostało się z niemieckiego obozu jenieckiego do zaśnieżonego lasu.

Podczas ceremonii, w której uczestniczył również brytyjski ambasador w Polsce i która była kulminacją obchodów, które trwały przez cały weekend, brytyjscy żołnierze nieśli zdjęcia pilotów zamordowanych na rozkaz Hitlera

Podczas II wojny światowej w nazistowskim obozie jenieckim przetrzymywano wzięty do niewoli aliancki personel lotniczy, w tym m.in. żołnierzy brytyjskich, amerykańskich i polskich, a brytyjscy lotnicy przeprowadzili akcję ucieczki. W tym czasie obszar ten był częścią Niemiec, ale obecnie leży w zachodniej Polsce.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W niedzielnej ceremonii uczestniczył również samolot transportowy Hercules C-130 i cztery myśliwce F-16 Polskich Sił Powietrznych przelatujące nad miastem Żagań i miejscem ceremonii – podały polskie media.

Większość żołnierzy, którzy uciekli ze Stalagu Luft III w nocy 24 marca 1944 r., spotkała tragiczna śmierć. Tylko trzem udało się uciec w bezpieczne miejsce. Pozostałych schwytano, a 50 z nich stracono.

Chociaż w dużej mierze przedsięwzięcie się nie udało, stało się znane jako “Wielka Ucieczka” i zostało uwiecznione w filmie z 1963 roku ze Stevem McQueenem w roli głównej.

Niedawno ucieczka pojawiła się w jednym z odcinków amerykańskiego dramatu wojennego “Masters of the Air” na Apple TV+.

Więźniowie spędzili rok potajemnie kopiąc trzy tunele o imionach Tom, Dick i Harry. Niemcy odkryli pierwszy tunel, ale pozostałe dwa pozostały.

Plan zakładał wydostanie 200 ludzi przez tunel Harry’ego, ale w noc ucieczki pierwszy mężczyzna, który się z niego wynurzył, zdał sobie sprawę, że tunel nie prowadzi tak daleko poza druty, jak się spodziewali. Tylko 76 udało  się wyjść, zanim strażnik zauważył ślady stóp na śniegu.

Adolf Hitler był tak rozwścieczony ucieczką, że rozkazał rozstrzelać 73 schwytanych mężczyzn, a naziści ostatecznie zdecydowali się zabić 50 – wszystko z pogwałceniem Konwencji Genewskich o traktowaniu jeńców wojennych.

Po wojnie mordy na lotnikach alianckich były częścią procesów norymberskich, a kilku oficerów gestapo zostało skazanych na śmierć.

za Vanessa Gera, The Associated Press