Kandydatka Partii Liberalnej ubiegająca się o stanowisko zwalniane przez Justina Trudeau powiedziała, że Kanada powinna dążyć do zacieśnienia więzi z Wielką Brytanią, ponieważ jej broń jądrowa może pomóc w ochronie kraju przed Donaldem Trumpem.

Chrystia Freeland , była wicepremier rządu Trudeau, powiedziała, że ​​prezydent USA „wyraźnie zagraża naszej suwerenności” swoją kampanią mającą na celu wchłonięcie Kanady jako 51. stanu Ameryki .

Aby „zagwarantować nasze bezpieczeństwo”,  Freeland chce zbudować  bliższe partnerstwa w zakresie bezpieczeństwa z europejskimi sojusznikami z NATO i „chciałabym być pewna, że ​​będą tam Francja i Wielka Brytania, które posiadają broń jądrową”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Będę pilnie współpracować z tymi partnerami, aby zbudować bliższe stosunki w zakresie bezpieczeństwa… w czasach, gdy Stany Zjednoczone mogą stanowić zagrożenie” – powiedziała była kanadyjska minister spraw zagranicznych i minister finansów podczas ostatniej debaty liderów liberałów.

Po raz pierwszy od 2021 r. Partia Liberalna wyprzedziła konserwatystów w sondażach , zyskując popularność w odpowiedzi na krytykę  Trumpa i jego kpiny z  Trudeau, który miałby być jedynie „gubernatorem” Kanady .

Freeland zajmuje drugie miejsce w kampani na lidera za Markiem Carneyem , byłym gubernatorem Banku Anglii.

Przeciwnicy polityczni  Freeland skrytykowali propozycję, aby Kanada skorzystała z brytyjskiego parasola nuklearnego przeciwko Stanom Zjednoczonym. „Uważam, że to by było szaleństwo” – powiedziała Danielle Smith, konserwatywna premier Alberty, najbogatszej prowincji Kanady.

„Stany Zjednoczone są naszym przyjacielem i sojuszniczym partnerem w dziedzinie bezpieczeństwa” – dodała, odnosząc się do sojuszu Dowództwa Obrony Przestrzeni Powietrznej Ameryki Północnej (NORAD), w ramach którego Kanada i Stany Zjednoczone dzielą obronę powietrzną kontynentu. „Więc każdy, kto twierdzi inaczej, po prostu jest głupi”.

Brytyjskie okręty podwodne z napędem atomowym Trident wykorzystują rakiety i głowice bojowe pochodzące ze Stanów Zjednoczonych, z którymi Wielka Brytania dzieli się materiałami jądrowymi, badaniami i szkoleniami na mocy umowy o wzajemnej obronie między USA a Wielką Brytanią z 1958 r.

Freeland, była dziennikarka Financial Times i korespondentka w Moskwie,  przewodziła negocjacjom w sprawie umowy handlowej Kanada-Meksyk-USA za pierwszej kadencji pana Trumpa.   „Znam prezydenta Trumpa. Walczyłam o Kanadę w pierwszej administracji Trumpa i dostałam dobrą ofertę dla Kanady” – powiedziała Canadian Press na wiecu w sobotę w  Edmonton.

W wywiadzie dla „Spectatora” w zeszłym tygodniu  Trump nazwał Freeland „szurniętą”.

„Ona jest absolutnie okropna dla kraju. Jest niekompetentna pod wieloma względami i może jedynie wywołać złą wolę dla Kanady” – powiedział. Na X, i Freeland odpowiedziała: „Jest powód, dla którego Trump nazwał mnie „wariatką”. Jest powód, dla którego narzekał na moje umiejętności negocjacyjne. Jest też powód, dla którego Putin wyrzucił mnie z Rosji. „Nie ustąpię – i Trump oraz Putin o tym wiedzą”.

„Jestem staroświecką liberałką” – powiedziała gospodarzowi telewizyjnemu Billowi Maherowi w weekend. „A liberałowie w Kanadzie wygrywają, gdy skupiamy się na ludziach i na tym, czego potrzebują w swoim życiu”. „Przegrywamy, gdy ludzie myślą, że skupiamy się na sygnalizowaniu cnót i polityce tożsamości”.

W poniedziałek Emmanuel Macron powiedział, że Francja rozważy rozszerzenie parasola swoich sił nuklearnych na całą Europę. Friedrich Merz, nowy kanclerz Niemiec, wezwał Wielką Brytanię i Francję do „podzielenia się” swoimi arsenałami z jego krajem.

Sir Keir Starmer w zeszłym tygodniu odmówił zajęcia stanowiska w sprawie propozycji Trumpa dotyczących 51. stanu, zamykając tym samym dyskusję na konferencji prasowej w Białym Domu. „Myślę, że próbujesz znaleźć między nami podział, który nie istnieje” – powiedział premier, dodając, że kwestia Kanady „nie była poruszana” podczas jego rozmów w cztery oczy z prezydentem.