Pomimo całej retoryki Marka Carneya i liberałów, nowy raport pokazuje, że Kanada  wyeliminowała cła na większość towarów z USA. Oxford Economics, globalna firma doradcza odkryła, że ​​cła są unieważnione przez zwolnienia i zawieszenia, co w praktyce oznacza, że w większości przypadków ​​cła albo zniknęły, albo są bliskie zeru .

Rząd Carney’a jak dotąd nie skomentował raportu, ale pojawiają się pytania o sens jego retoryki w trakcie wyborów.

„Walczymy z nieuzasadnionymi taryfami celnymi USA, w tym tymi na stal i samochody, za pomocą naszych własnych taryf kontrujących, które mają na celu spowodowanie maksymalnych strat w Stanach Zjednoczonych, ale mają minimalny wpływ tutaj, w Kanadzie” – mówił Carney w Hamilton

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Okazuje się, że 16 kwietnia, w trakcie kampanii wyborczej, gabinet Carneya podjął decyzję o zniesieniu większości ceł na większość towarów, zawieszając ich pobieranie do października. Decyzja ta weszła w życie 7 maja, w dniu jej opublikowania w Canada Gazette .

Zniesienie ceł nastąpiło dzień po spotkaniu Carneya z Trumpem w Białym Domu