Brytyjski parlamentarzysta, któremu odmówiono Komunii Świętej z powodu głosowania za legalizacją eutanazji, twierdzi, że jego biskup nie popiera tej decyzji i zasugerował, że ksiądz działał bez jego poparcia.

Liberalny demokrata Chris Coghlan, reprezentujący Dorking i Horley, powiedział portalowi The Pillar, że biskup Arundel i Brighton Richard Moth poinformował go, iż „Kościół nie ma prawa odmawiać Komunii Świętej z tego powodu”.

„Więc w pewnym stopniu” – powiedział Coghlan – „ksiądz działał, jak sądzę, z własnej inicjatywy”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Coghlan zapewnił, że rozmawiał bezpośrednio z Mothem i że zorganizowano już ich spotkanie.

Odmowa Komunii Świętej została ogłoszona publicznie podczas mszy w ostatnią niedzielę przez ks. Iana Vane’a, proboszcza kościoła katolickiego św. Józefa w Dorking, zaledwie dwa dni po tym, jak Izba Gmin przyjęła ustawę „Terminally Ill Adults (End of Life)” 23 głosami. Coghlan poparł ustawodawstwo w głosowaniu, które zostało określone jako głosowanie sumienia, co oznacza, że ​​posłowie nie musieli głosować zgodnie z linią partyjną . Nie był obecny na żadnej mszy.

Coghlan zamieścił kilka wiadomości na X, krytykując działania Vane’a. W wywiadzie nazwał publiczne ogłoszenie „całkiem przerażającym” i oskarżył Vane’a o „wytykanie i zawstydzanie” go przed rodzinami ze szkoły jego dzieci.

„Jestem tutaj, aby reprezentować moich wyborców” – powiedział – „a nie Kościół katolicki”.

Coghlan opisał siebie jako osobę „urodzoną w Kościele, bardziej liberalną” i przyznał się do „poważnych wątpliwości” co do jego nauk. Zapytany, czy pozostanie katolikiem, odpowiedział, że „zobaczy, jak [będzie] się czuł za rok”.

Diecezja Arundel i Brighton podobno wydała oświadczenie potwierdzające sprzeciw Kościoła wobec wspomaganego samobójstwa, ale odnotowała również presję, z jaką zmagają się posłowie. Diecezja najwyraźniej nie kwestionowała publicznie działań Vane’a, ale podkreśliła, że ​​Moth poprosił wiernych o   pisanie do swoich posłów przed głosowaniem.
Kontrowersje wokół decyzji Vane’a, którą wielu katolików pochwaliło w mediach społecznościowych, przypominają wcześniejsze spory o polityków katolickich w Wielkiej Brytanii głosujących za ustawodawstwem sprzecznym z naukami Kościoła. W 2014 r. biskup Philip Egan z Portsmouth zasugerował, że należy odmówić Komunii Świętej parlamentarzystom katolickim, którzy głosowali za ustawą o „małżeństwach” osób tej samej płci.

Conor Burns, wówczas konserwatywny poseł, potępił komentarze Egana. Konferencja biskupów wyjaśniła później , że takie odmowy nie będzie egzekwowane.

Kościół stanowczo naucza, że ​​wspieranie tzw. wspomaganego samobójstwa jest poważnie niemoralne. Kanon 915 Kodeksu Prawa Kanonicznego wzywa do odmowy Komunii Świętej tym, którzy „uparcie trwają w jawnym grzechu ciężkim”.

Projekt ustawy trafił teraz do Izby Lordów, ponieważ istnieją obawy, że może on doprowadzić do zamknięcia katolickich domów opieki i hospicjów.

 

za lifesite news