Ministerstwo edukacji Québecu (ministère de l’Éducation) prowadzi śledztwo w tej sprawie spotkań z żołnierzami Izraela w tamtejszych szkołach żydowskich.
Sprawa wybuchła 26 lutego 2026 po publikacji dużego materiału śledczego w La Presse. Dotyczy ona szkół żydowskich subwencjonowanych przez prowincję Québec, czyli częściowo finansowanych z pieniędzy podatników: École Herzliah i École Bialik,a także Talmud Torah i Académie Solomon Schechter).
Od jesieni 2023 (czyli po 7 października) obecni lub byli żołnierze Sił Obronnych Izraela (IDF) wystąpili w tych szkołach co najmniej 14 razy jako prelegenci. Tematyka często dotyczyła „inspirującego przebiegu służby”, obrony Izraela, upamiętniania ofiar 7 października.
W jednej ze szkół (Bialik) zorganizowano nawet symulację treningu wojskowego IDF w sali gimnastycznej (przeszkody, walka wręcz, pompki itp.).
Spotkania odbywały się w okresie najintensywniejszych bombardowań Gazy.
Minister Sonia LeBel nazwała sytuację jako „extrêmement préoccupante” (ekstremalnie niepokojącą) i „scandaleuse” (skandaliczną).
Powiedziała wprost, że szkoły subwencjonowane publicznie muszą być neutralne politycznie i wolne od propagandy.
Potwierdziła, że od jesieni 2025 ministerstwo już wiedziało o sprawie i od tamtej pory trwały weryfikacje, czy subwencje – 8 mln CAD dla Herzliah + Bialik w roku szkolnym 2023/24 – były wydawane wyłącznie na cele edukacyjne, zgodnie z prawem Québecu.
Zapowiedziała „actions appropriées” (odpowiednie kroki), jeśli okaże się, że prawo zostało złamane.
Prawie wszystkie partie polityczne poza liberałami wyraziły oburzenie: Québec Solidaire, Parti Québécois i inni mówili o „indoctrination”, „propagande” i domagali się wstrzymania subwencji. Pojawiły się bardzo ostre sformułowania („génocide”, „endoctriner des élèves avec des gens qui ont commis un génocide”). Obecnie w ministerstwie trwa faza weryfikacji.



































































