The Weather Network opublikowało prognozę długoterminową na lato. Główny meteorolog agencji pogodowej, Chris Scott, mówi, że lato 2019 nie przejdzie do historii jako wyjątkowo upalne, przynajmniej poza Kolumbią Brytyjską, gdzie ma być rzeczywiście cieplej i bardziej sucho niż zwykle. Z tego powodu w prowincji zagrożenie pożarami lasów będzie wysokie. Mieszkańcy miast powinni liczyć się z możliwością wprowadzenia przez lokalne władze ograniczeń w używaniu wody.

Dalej na wschód, na Preriach, opady mogą być nieco niższe od średnich, ale rolnicy nie powinni się obawiać suszy. W Albercie pogoda ma być zmienna – raz słońce, raz deszcz. Będzie jak latem, z burzami i gradem. W Manitobie i Saskatchewan temperatury będą niższe od średnich, natomiast sumy opadów – przeciętne.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W północnym Ontario i północnym Quebecu lato będzie chłodne, z kolei w południowych częściach obu prowincji – „prawie normalne”. Mieszkańcy tej części Kanady mogą odetchnąć z ulgą – zeszłoroczne upały się nie powtórzą. Oznacza to też zwiększone opady, tak że wzrośnie ryzyko powodzi.

Na pogodę w prowincjach atlantyckich będzie wpływać wilgotne powietrze napływające znad Wielkich Jezior. Temperatury mogą być nieco niższe od średnich z ubiegłych lat. Upałów nie należy spodziewać się w czerwcu.

Mówiąc o północy kraju, Scott podkreślił, że warunki będą sprzyjać pożarom lasów. Ogień będziemy widzieć częściej niż zwykle, zwłaszcza na zachód od Yellowknife, i dalej na Jukonie.