Leczenie homoseksualizmu przestępstwem kryminalnym?!

Ottawa analizuje możliwość nowelizacji kodeksu karnego w celu powstrzymania „haniebnej” terapii konwersyjnej. Liberalny rząd  „zobowiązuje się zrobić wszystko, co w jego gestii”, aby powstrzymać praktykę  Rząd federalny wzywa rządy prowincji do powstrzymania terapii konwersyjnej i przygotowuje zmiany w kodeksie karnym blokujące ją.

Terapia konwersji – której sprzeciwia się Kanadyjskie Towarzystwo Psychologiczne – stara się przywrócić biologicznie zgodną orientację seksualną, tożsamość płciową poprzez poradnictwo, leki lub odwołanie się do przekonań religijnych.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Aktywiści LGBTQ twierdzą, że terapia konwersyjna często odbywa się nieformalnie w kościołach i ma charakter indywidualny. Nie jest jasne, jak powszechna jest w Kanadzie.

Zmiany prawne pozbawiałyby licencji placówki, jeśli wykonują terapię konwersji, zaś osoby, które przyłapano na reklamowaniu lub oferowaniu usługi nieletnim, mogłyby zostać ukarane grzywną w wysokości 10 000 dolarów.

Niektóre prowincje, jak Ontario, wprowadziły już zakaz terapii konwersyjnej dla nieletnich – regulacja usług medycznych leży w gestii prowincji – ale rząd federalny rozważa teraz nowelizację kodeksu karnego w celu „lepszego zapobiegania, karania i powstrzymywania tej zdyskredytowanej i niebezpiecznej praktyki”.

 

Kanada nie ma krajowego zakazu terapii konwersyjnej, ale Ontario, Manitoba, Nowa Szkocja i Wyspa Księcia Edwarda mają ograniczenia dotyczące praktyki.

W 2012 r. Światowa Organizacja Zdrowia wydała oświadczenie stwierdzające, że terapia konwersyjna stanowi „poważne zagrożenie dla zdrowia i praw człowieka”.