Leczenie homoseksualizmu przestępstwem kryminalnym?!

487

Ottawa analizuje możliwość nowelizacji kodeksu karnego w celu powstrzymania „haniebnej” terapii konwersyjnej. Liberalny rząd  „zobowiązuje się zrobić wszystko, co w jego gestii”, aby powstrzymać praktykę  Rząd federalny wzywa rządy prowincji do powstrzymania terapii konwersyjnej i przygotowuje zmiany w kodeksie karnym blokujące ją.

Terapia konwersji – której sprzeciwia się Kanadyjskie Towarzystwo Psychologiczne – stara się przywrócić biologicznie zgodną orientację seksualną, tożsamość płciową poprzez poradnictwo, leki lub odwołanie się do przekonań religijnych.

Aktywiści LGBTQ twierdzą, że terapia konwersyjna często odbywa się nieformalnie w kościołach i ma charakter indywidualny. Nie jest jasne, jak powszechna jest w Kanadzie.

Zmiany prawne pozbawiałyby licencji placówki, jeśli wykonują terapię konwersji, zaś osoby, które przyłapano na reklamowaniu lub oferowaniu usługi nieletnim, mogłyby zostać ukarane grzywną w wysokości 10 000 dolarów.

Niektóre prowincje, jak Ontario, wprowadziły już zakaz terapii konwersyjnej dla nieletnich – regulacja usług medycznych leży w gestii prowincji – ale rząd federalny rozważa teraz nowelizację kodeksu karnego w celu „lepszego zapobiegania, karania i powstrzymywania tej zdyskredytowanej i niebezpiecznej praktyki”.

 

Kanada nie ma krajowego zakazu terapii konwersyjnej, ale Ontario, Manitoba, Nowa Szkocja i Wyspa Księcia Edwarda mają ograniczenia dotyczące praktyki.

W 2012 r. Światowa Organizacja Zdrowia wydała oświadczenie stwierdzające, że terapia konwersyjna stanowi „poważne zagrożenie dla zdrowia i praw człowieka”.