Ontaryjski sędzia Paul Burstein stwierdził, że kolonializm, rasizm oraz śledztwo w sprawie zaginionych i zamordowanych kobiet wywodzących się z ludności rdzennej stanowią podstawę do uznania części przepisów dotyczących jazdy pod wpływem alkoholu za niekonstytucyjne. W związku z tym niesprawiedliwe jest, by 22-letnia Indianka, która trzykrotnie przekroczyła dozwolony limit alkoholu we krwi, była notowana kryminalnie.

Według kodeksu karnego skazywanie kogoś (w przypadku przestępstwa kryminalnego wiąże się to również z obowiązkową karą w wysokości 1000 dolarów) za jazdę na podwójnym gazie, jeśli ta osoba została przyłapana na tym po raz pierwszy, stanowi naruszenie przepisów zawartych w Karcie Praw i Swobód, które mają chronić przed okrutną i niewspółmierną do winy karą. Burstein orzekł, że kobieta zasłużyła na wyrok dwóch lat w zawieszeniu – mimo że Ontario nie dopuszcza kar w zawieszeniu za przestępstwa związane z prowadzeniem pojazdów po alkoholu, a rząd federalny niedawno uchwalił podobną ustawę w tej sprawie. Skazana musi odbyć 80 godzin pracy na rzecz społeczeństwa, a prowadzić samochód może tylko w drodze do szkoły, pracy lub na terapię.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Ontaryjskie ministerstwo prokuratora generalnego ma 30 dni na apelację.

Morgan Luke została zatrzymana 4 listopada 2017 roku. Gdy bez pozwolenia wsiadła do samochodu należącego do jej matki, stężenie alkoholu w jej krwi trzykrotnie przekraczało limit określony w prawie. Wyjechała z parkingu przejeżdżając przez krawężnik, wybiła się na jakieś pół metra w powietrze, jechała “wężykiem” i ledwo ominęła latarnię. W końcu zatrzymała ją policja. Sędzia Burstein zauważył, że kobieta walczy z uzależnieniem, pochodzi z trudnej rodziny, ale ma przed sobą “obiecująca przyszłość” i postanawia podjąć leczenie. Dlatego nie zasługuje na “rekord kryminalny”. Ludność rdzenna i tak jest niesprawiedliwie dyskryminowana, nie ma więc powodu, by jeszcze bardziej utrudniać życie młodej Indiance, która po raz pierwszy weszła w konflikt z prawem. Sędzia dodatkowo zwrócił uwagę na historię rodziny oskarżonej i wykazał, że była doświadczona przez białych kolonizatorów. Luke pochodzi z plemienia Indian Mississauga z wyspy Scugog.