23-latek oskarżony o poczwórne zabójstwo w Markham podobno wstydził się powiedzieć swoim rodzicom, że wyrzucono go ze studiów. „Zabiłem ich, a nie siebie w akcie tchórzostwa”, stwierdza. „Nie chciałem, żeby musieli się wstydzić, że mają takiego syna jak ja”. W środowisku internetowych graczy zmężczyzna był znany jako „Menhaz” i to tam na czacie Discord napisał, że zabicie rodziców, siostry i babci wydawało mu się łatwiejsze niż przyznanie, że już nie chodzi na uniwersytet.

Policja odkryła ciała czterech osób w domu w Markham. 23-letni Menhaz Zaman otworzył drzwi funkcjonariuszom i od razu został aresztowany. Usłyszał cztery zarzuty zabójstwa pierwszego stopnia.

„Menhaz” pisał na czacie, że już na pierwszym semestrze inżynierii mechanicznej chodził na zajęcia wybiórczo. Nie zaliczył połowy kursów. W drugim semestrze zaczęły pojawiać się u niego nastroje depresyjne. Napisał, że został ateistą. Zaczął obmyślać plan zabójstwa. W kłamstwie trwał przez trzy lata, kiedy to wychodził niby na uczelnię, a tak naprawdę chodził po sklepach. Wciągnął się w grę internetową Perfect World Void. Grał korzystając z prywatnego serwera. Właściciel serwera przyznaje, że “Menhazowi” zdarzały się niewłaściwe komentarze. Podejrzewa, że rozmawiał na czacie z Zamanem w czasie zabójstw. Inni uważali takie wypowiedzi za żarty i nie brali ich na poważnie. 11 lipca konto „Menhaza” zostało zablokowane po tym, jak użytkownik zaczął pisać obraźliwie o islamie i nie przejmował się upomnieniami administratora.

Właściciel serwera mówi, że z konta „Menhaza” przez Discord zostały wysłane przerażające zdjęcia przedstawiające miejsce zabójstwa. Wtedy to ktoś z użytkowników sprawdził jego adres IP i zadzwonił na policję. „Właśnie zabiłem całą moją rodzinę i najprawdopodobniej spędzę resztę życia w więzieniu, jeśli przeżyję”, napisał „Menhaz”. „Zasługuję na karę”. Wiadomości zostały wysłane około północy w niedzielę. Policja przyjechała na miejsce zbrodni 12 godzin później.

Zaman po raz pierwszy stanął przez sądem w poniedziałek. Drugą rozprawę wyznaczono na 2 sierpnia.