Policja twierdzi, że od kwietnia w regionie Ottawy złodzieje skradli co najmniej 100 wysokiej klasy pojazdów. Eksperci  ostrzegają właścicieli samochodów Toyota i Lexus, aby nie polegali na systemie antykradzieżowym tych marek.

Jak to działa – diagram z torontońskiej policji

Auta natychmiast wysyłane są do odsprzedaży w Afryce i na Bliskim Wschodzie.

Toyota 4Runners, Highlanders, pickup Tacoma i SUV-y Lexus o wartości jednostkowej około 60 000 dol. są wyprowadzane z podjazdów domów właścicieli pod osłoną ciemności, a złodzieje nigdy nie dotykają nawet kluczyków.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Liczba kradzieży samochodów rośnie również w okolicach Toronto.

Podobnie jak wiele nowych samochodów, nowoczesne Toyoty są zaprojektowane w taki sposób, aby reagowały na sygnał radiowy z pilota w zasięgu jednego lub dwóch metrów.

Jeff Bates z Lockdown Security w Markham, Ont., mówi, że złodzieje używają urządzenia o wartości 200 dol, które wzmacnia ten sygnał, pozwalając im odblokować pojazd i rozbroić system bezpieczeństwa, nawet jeśli kluczyki z pilotem są w domu. Kradzież luksusowego auta jest tak prosta, jak naciśnięcie przycisku.

W niektórych przypadkach złodzieje nadal włamują się do pojazdu w staromodny sposób, a następnie podłączają komputer do portu diagnostycznego samochodu i hakują system bezpieczeństwa, aby sądził, że kluczyk jest włożony w stacyjce.

W e-mailu rzecznik Toyoty David Shum stwierdza, że klienci powinni podjąć dodatkowe kroki w celu zabezpieczenia swoich pojazdów, w tym rozważyć dodatkowy system alarmowy, blokadę kierownicy i blokadę portu diagnostycznego.

„Jeśli nie możesz trzymać auta w garażu, zaparkuj przed nim inny mniej wartościowy pojazd” – sugeruje Shum.

Podczas gdy niektórzy eksperci zalecają zawinięcie pilota  w folię aluminiową lub trzymanie go w metalowym pudełku, Toyota sugeruje zakup torebki tworzącej klatkę faradaya, aby zapobiec przedostawaniu się fal radiowych do urządzenia.

Shum ostrzegł również właścicieli Toyoty, aby nigdy nie pozostawiali breloków z pilotem w pobliżu drzwi domu.