Premier Kanady Justin Trudeau przy okazji szczytu państw NATO spotkał się we wtorek z innymi światowymi przywódcami. w tym w Clarence House z brytyjskim  księciem Karolem. W Wielkiej Brytanii pojawiły się doniesienia, że ​​książę będzie teraz częściej podejmował obowiązki publiczne normalnie wykonywane przez królową Elżbietę, która wiosną skończy 94 lata.

Doniesienia te pojawiają się, gdy rodzina królewska stara się ograniczyć szkody spowodowane przez kontakty księcia Andrzeja z amerykańskim pedofilem i stręczycielem oraz oskarżenia wysuwane przez pewną Amerykankę, która twierdzi, że jako nastolatka, była zmuszana do seksu z księciem..

Wcześniej we wtorek rano Trudeau spotkał się również z prezydentem Łotwy Egilsem Levitisem. Obaj rozmawiali o rozmieszczeniu prawie 600 żołnierzy kanadyjskich w tym państwie bałtyckim i misji NATO mającej na celu powstrzymanie rosyjskiej agresji.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Niektórzy przywódcy NATO otwarcie kwestionują przyszłość 70-letniego sojuszu wojskowego, a francuski prezydent Emmanuel Macron powiedział, że cierpi on na „śmierć mózgową”.

„Ten sojusz od 70 lat jest niezwykle ważny dla Kanady i ludzi na całym świecie, i nadal będziemy go wspierać”, zapewnił Trudeau.

„Łotwie mogę powiedzieć, że więź transatlantycka – to znaczy Europa, Kanada i USA – są fundamentami naszej polityki obronnej i naszej polityki zagranicznej” – dodał.

„Ponieważ NATO składa się z państw członkowskich, które wyznają te same wartości: praworządności i demokracji. A wartości tych należy bronić. My, Kanada i Łotwa, jesteśmy gotowi i chętni to czynić”.