Indianin z plemienia Odżibwejów, który chodził do szkół rezydenckich, został skazany na 5,5 roku pozbawienia wolności za zabójstwo właściciela budynku mieszkalnego w Vancouverze. 54-letni Gerald Eldon Smith brutalnie pobił Paula Belozera, gdy ten 1 kwietnia 2017 roku próbował wyprosić go z budynku przy East 5th Avenue. Indianin spał pijany na krześle na parterze, a Belozer powiedział mu, żeby wyszedł. Smith był eksmitowany kilka miesięcy wcześniej, ale regularnie wracał do budynku, gdzie spał w mieszkaniu innego lokatora. Tamtej nocy lokator nie przyjął Smitha.

W sytuacji gdy Smith odmówił wyjścia, Belozer zadzwonił po policję. To rozwścieczyło Smitha, który uderzył Belozera od tyłu, a następnie kopnął go wielokrotnie. Belozer, szczupły mężczyzna z kilkoma problemami zdrowotnymi, przeżył bicie i zadzwonił po policję i ambulans. Zmarł tydzień później na skutek odniesionych obrażeń. Miał połamane żebra, częściowo zapadnięte płuco, krwawenie w mózgu oraz rany na twarzy i ciele.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Smitha aresztowano na terenie budynku. Najpierw był sądzony za zabójstwo drugiego stopnia, ale zgodnie z wymogami prawa sędzia musiał wziąć pod uwagę indiańskie pochodzenie Smitha. Indianin był jednym z 12 dzieci wychowywanych przez rodziców, którzy przeszli przez szkoły rezydenckie. W domu był alkohol i przemoc. Smith, który ma kilkoro dzieci i wnuków, również był zmuszony do chodzenie do szkoły rezydenckiej, gdzie był bity i wykorzystywany seksualnie. Zaczął pić alkohol w wieku 10 lat. Dwa razy był skazany na karę więzienia – w 1991 i 2011 roku.