Prezydent Macron zaprasza Polskę do rozmów o bombie A

„Prezydent Emmanuel Macron chce rozpocząć dyskusję z partnerami w Europie na temat strategii obrony, w tym strategii nuklearnej Francji i Europy. Dialog ten nie powinien odbywać się jedynie na linii Francja–Niemcy, zapraszamy do rozmów również Polskę” – powiedziało PAP źródło w Pałacu Elizejskim.

“Po odejściu z UE Wielkiej Brytanii dysponującej bronią nuklearną oraz w obliczu nowych wyzwań i zagrożeń geopolitycznych i geostrategicznych potrzebujemy rozmów na ten temat naszej strategii obronnej. Francja pozostaje obecnie jedynym mocarstwem nuklearnym w Unii i nie chce sama ponosić tej odpowiedzialności” – podkreśliło źródło na spotkaniu z dziennikarzami.

Przygotowania do rozmów na temat strategii obronnej i nuklearnej trwają we francuskich sektorach siłowych od kilku miesięcy. „Problem został również zasygnalizowany podczas ostatnich spotkań i wizyt prezydenta Macrona, również w Polsce” – dodało źródło.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W piątek francuski prezydent planuje przedstawić doktrynę obronną Francji i zasygnalizować potrzebę międzynarodowej dyskusji na temat wspólnej strategii obrony. Macron ma wygłosić przemówienie w Szkole Wojskowej w Paryżu.

Na spotkaniu z dziennikarzami ich rozmówca nie chciał sprecyzować, czy Francja oczekuje wsparcia finansowego od swoich europejskich partnerów w związku z utrzymaniem broni atomowej. Nie sprecyzowano również kwestii uzbrojenia samolotu bojowego nowej generacji, który wspólnie mają skonstruować Francja i Niemcy. „Nie chodzi nam o to, aby Niemcy płaciły za broń jądrową Francji” – zastrzegło źródło.

„Pytaniem otwartym jest, czy Europa potrzebuje jednego czy kilku parasoli nuklearnych oraz jaką strategię przyjąć w sytuacji, kiedy takie państwa, jak Iran prowadzą programy jądrowe. Dlatego widzimy potrzebę zdefiniowania wspólnych europejskich interesów w tym zakresie” – podsumowało źródło.