Niemcy próbują powstrzymać zainteresowanie USA firmą pracującą nad szczepionką koronawirusową

BERLIN (Reuters) – Berlin próbuje powstrzymać Waszyngton przed skaperowaniem niemieckiej firmy poszukującej szczepionki antykoronawirusowej i nakłonieniem jej do przeniesienia swoich badań do Stanów Zjednoczonych. Niemieccy politycy twierdzą, że żaden kraj nie powinien mieć monopolu na jakąkolwiek przyszłą szczepionkę.

Niemieckie źródła rządowe poinformowały Reutera w niedzielę, że administracja USA zastanawia się, w jaki sposób może uzyskać dostęp do potencjalnej szczepionki opracowanej przez niemiecką firmę CureVac.

Wcześniej niemiecka gazeta Welt am Sonntag poinformowała, że ​​prezydent USA Donald Trump zaoferował fundusze aby ściągnąć CureVac do Stanów Zjednoczonych, a rząd niemiecki złożył kontrofertę, aby go zatrzymać firmę w kraju.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Więcej o szczepionce antykoronawirusowej tutaj

Rzeczniczka niemieckiego Ministerstwa Zdrowia, potwierdzając relację w gazecie, powiedziała: „Niemiecki rząd jest bardzo zainteresowany zapewnieniem, aby szczepionki i substancje czynne przeciwko nowemu koronawirusowi były również opracowywane w Niemczech i w Europie”.

„W związku z tym rząd prowadzi intensywną wymianę korespondencji z firmą CureVac”, dodała.

Welt am Sonntag zacytował niezidentyfikowane źródło niemieckiego rządu, mówiąc, że Trump stara się ściągnąć naukowców i zrobi wszystko, aby zdobyć szczepionkę dla Stanów Zjednoczonych, „ale tylko dla Stanów Zjednoczonych”.

Niemiecki minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer poinformował na konferencji prasowej, że rządowy komitet ds. kryzysowych omówi sprawę CureVac w poniedziałek.

CureVac wydała oświadczenie w niedzielę, w którym stwierdza: „Odrzucamy  pogłoski o przejęciu”.

Dietmar Hopp, główny inwestor firmy CureVac, zapewnił, że chce, aby CureVac opracował szczepionkę koronawirusową, aby „pomóc ludziom nie tylko regionalnie, ale także solidarnie na całym świecie”.

CureVac z siedzibą w Tübingen w Niemczech ma nadzieję, że szczepionka eksperymentalna będzie gotowa do czerwca lub lipca.

Na swojej stronie internetowej CureVac informuje, że dyrektor generalny Daniel Menichella na początku tego miesiąca spotkał się z Trumpem, wiceprezesem Mike’em Pence’em, członkami grupy zadaniowej koronawirusa w Białym Domu i wyższymi przedstawicielami firm farmaceutycznych i biotechnologicznych w celu omówienia szczepionki.

W dziedzinie tak zwanych terapii mRNA, CureVac konkuruje z amerykańską firmą biotechnologiczną Moderna i niemiecką konkurencją BioNTech, którą Pfizer ( PFE.N ) zidentyfikował jako potencjalnego partnera do współpracy.

Leki oparte na mRNA zapewniają rodzaj genetycznego planu, który można wstrzyknąć do organizmu, aby poinstruować komórki o wytwarzaniu pożądanych białek terapeutycznych. Jest to sprzeczne z konwencjonalnym podejściem do wytwarzania tych białek w laboratoriach i bioreaktorach.

W przypadku szczepionek mRNA zachęca komórki organizmu do wytwarzania tak zwanych antygenów, charakterystycznych cząsteczek na powierzchni wirusów, które pobudzają układ odpornościowy do działania.

Firmy pracujące nad innymi podejściami do szczepionek koronawirusowych to Johnson & Johnson ( JNJ.N ) i INOVIO Pharmaceuticals, Inc. ( INO.O ).