Europejski Nakaz Aresztowania wobec obywatela Szwecji, który uciekł do Polski ze swoim dzieckiem, nie będzie wykonany. Prokuratura sprzeciwiła się temu na polecenie zastępcy PG Roberta Hernanda, a sąd się do wniosku przychylił – poinformował wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Obywatel Szwecji – Sam S. wyjechał z synem Jackiem do Polski, bo nie zgadzał się z postępowaniem szwedzkiej opieki społecznej. Chłopiec w ub.r. został umieszczony w tzw. rodzinie zastępczej, a on nie mógł odzyskać dziecka, choć nie odebrano mu praw rodzicielskich.

Po jego wyjeździe z dzieckiem ze Szwecji, tamtejszy wymiar sprawiedliwości wystawił za Samem S. Europejski Nakaz Aresztowania. Mężczyzna był poszukiwany ENA w związku z podejrzeniem porwania syna.

21 kwietnia br. Szweda zatrzymali funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Małoletni Jack trafił wówczas do pogotowia opiekuńczego.

Po zatrzymaniu Sama S. Sąd Rejonowy w Gdańsku zdecydował o umieszczeniu chłopca w placówce opiekuńczej. Z kolei Sąd Okręgowy w Gdańsku w związku z wydanym nakazem zastosował wobec ojca małoletniego zakaz opuszczania kraju i dozór policji.

Ojciec od umieszczenia chłopca w placówce opiekuńczej walczył o syna. W sprawie dziecka interweniowali w sądzie Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak oraz Ministerstwo Sprawiedliwości.

8 maja br. Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe nakazał Gdańskiemu Pogotowiu Opiekuńczemu natychmiastowe wydanie małoletniego Jacka ojcu Samowi S. Od tego czasu chłopiec przebywa z ojcem.

Jest podejrzana o wyłudzenie 50 tys. zł. Policja publikuje portret pamięciowy
Seniorce z Brzegu (woj. opolskie) metodą „na wnuczka” skradziono 50 tys. zł. Przestępcy zadzwonili do kobiety, informując o rzekomym wypadku…

„Sąd Okręgowy w Gdańsku uwzględnił we wtorek wniosek prokuratury o wydanie postanowienia o odmowie przekazania obywatela Szwecji poszukiwanego Europejskim Nakazem Aresztowania wydanym przez Prokuraturę w Goeteborgu podejrzanemu o uprowadzenie dziecka” – poinformowała Prokuratura Krajowa.

Wniosek ten Prokuratura Okręgowa w Gdańsku skierowała do sądu na polecenie zastępcy Prokuratora Generalnego Roberta Hernanda.

Prokuratura Krajowa poinformowała, że „z treści ENA wynika, że 30 stycznia 2020 roku mężczyzna miał zabrać syna z placówki na terenie Szwecji, w której dziecko zostało umieszczone i oddalił się w nieznanym kierunku”.

„Poszukiwany został zatrzymany 21 kwietnia 2020 roku w Gdańsku. Po przesłuchaniu zatrzymanego przed sądem, prokurator wnioskował o zastosowanie wolnościowych środków zapobiegawczych. Wniosek ten został przez sąd uwzględniony” – informuje Prokuratura Krajowa.

Po analizie akt sprawy, zgodnie z zaleceniem Prokuratury Krajowej 6 maja br. roku Prokuratura Okręgowa w Gdańsku skierowała do sądu wniosek o wydanie postanowienia o odmowę przekazania ściganego stronie szwedzkiej.

Prokuratura podjęła również działania z zakresu opiekuńczego dotyczące małoletniego syna obywatela szwedzkiego.

„Europejski Nakaz Aresztowania nie będzie wykonany wobec obywatela Szwecji, który uciekł do Polski ze swoim dzieckiem. Prokuratura sprzeciwiła się wykonaniu ENA na polecenie Zastępcy PG Roberta Hernanda. Sąd przychylił się. Dziękuję” – poinformował we wtorek na Twitterze wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Pełnomocniczka Szweda Julia Majkowska powiedziała, że obecnie małoletni Jack mieszka z ojcem w Trójmieście. Chłopiec czuje się dobrze. Cieszę się, że może przebywać z tatą – powiedziała.