Znany artysta z plemienia Cree Kent Monkman znalazł się w ogniu krytyki w związku ze swym nowym obrazem, który pokazuje premiera Justina Trudeau częściowo nago, na czworakach, przygotowującego się do tego, co Monkman określa jako „consensual act”, podczas gdy otaczające go miejscowe kobiety się śmieją.

Obraz, zatytułowany Hanky ​​Panky , został potępiony przez wielu, którzy uważają, że gloryfikuje przemoc seksualną i lekceważy tradycje Pierwszych Narodów. Ale jest również chwalony przez niektórych, w tym senatora Murraya Sinclaira z plemienia Ojibwaya .

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Monkman opublikował swe dzieło na Facebooku w sobotę i powiedział, że utwór ma na celu zwrócenie uwagi na problemy z „kanadyjskim (nie) wymiarem sprawiedliwości” oraz wiktymizacją rdzennych kobiet, które doświadczają przemocy i napaści seksualnych o wiele bardziej niż inne kobiety w Kanadzie. Ale wywołało to krytykę i oburzenie.

W poście w mediach społecznościowych Monkman opisał krąg kobiet w swoim dziele jako tradycyjnych stróżów prawa, okihcitâwiskwêwak w Cree.

Obraz pokazuje również policjanat RCMP   leżącego na ziemi z opuszczonymi spodniami i patrzących w tłumie byłych premierów Kanady.

Monkman jest znany z tworzenia wysoce useksualizowanych, prowokujących prac, które były prezentowane na całym świecie, w tym w nowojorskim Metropolitan Museum of Art.

Artysta pochodzi z Fisher River Cree Nation w Manitobie, a obecnie mieszka w Toronto.

 

Artysta złożył już samokrytykę – twierdzi, że głęboko żałuje wyrządzonej szkody;

„Słucham i uczę się na podstawie  opinii. Głęboko żałuję za wszelkie szkody spowodowane przez tę pracę.”