Premier Ontario Doug Ford zarzucił Stanom Zjednoczonym  „lekkomyślne” podejście do ponownego otwarcia gospodarki, gdy nowe przypadki w tym kraju osiągają rekordowe poziomy.

W USA w piątek zarejestrowano 40 588 nowych zakażeń COVID-19, co daje w sumie ponad 2,4 miliona osób.

Sama Floryda odnotowała w piątek prawie 9 000 nowych przypadków

„Jeśli nadal będziemy postępować bardzo ostrożnie , nie zobaczymy teraz tych samych wypadków, które mają miejsce w USA”, powiedział Ford w piątek  w Queen’s Park. „Jeśli się nie mylę, w USA 36 000 przypadków w ciągu jednego dnia”.

„W całej Kanadzie mieliśmy 300 przypadków. Wiem, że są dziesięciokrotnie większe, (ale) nawet jeśli pomnożymy te 300 przez 10, to jest 3000 w porównaniu z 36 000”.

 

Gwałtowny wzrost liczby wykrytych przypadków koronawirusa w Stanach Zjednoczonych skłonił Forda do powtórzenia w czwartek  poparcia dla zamknięcia granicy Kanada-USA również po 21 lipca.

Premier Justin Trudeau ogłosił na początku tego miesiąca,  że granice między  dwoma krajami pozostaną zamknięte dla  ruchu turystycznego i “nie istotnego” do 21 lipca.

Po raz trzeci umowa graniczna została przedłużona po pierwszym wprowadzeniu w marcu, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się COVID-19.

„Myślę, że 21 lipca”, nie jesteśmy jeszcze gotowi na ludzi z południe od granicy”.