Najnowszy sondaż przeprowadzony przez Legera i Association for Canadian Studies sugeruje, że premier Justin Trudeau byłby dobrze ustawiony do walki w wyborach tej jesieni, gdyż większość respondentów uważa go za lidera, który najlepiej jest w stanie zadbać o Kanadyjczyków podczas pandemii COVID-19 i postawić gospodarkę na nogi.

Gdyby wybory odbyły się dziś, 38 procent zdecydowanych wyborców zapewnia, że poparłoby liberałów Trudeau, w porównaniu z 30 procentami zdecydowanych głosować na konserwatystów, 18 procent na NDP i 6 procent na Zielonych.

Na pytanie, która partia zasłużyłaby na ich głos, gdyby Erin O’Toole stanął na czele konserwatystów, poparcie liberałów wzrosło o jeden punkt, podczas gdy poparcie konserwatystów spadło do 27 procent. Sondaż sugeruje, że O’Toole – który został przywódcę konserwatystów  dzień po zakończeniu badania – jest postacią nieznaną dla większości Kanadyjczyków.

Respondenci  ocenili Trudeau jako najbardziej zdecydowanego, inteligentnego i charyzmatycznego lidera oraz najlepszego komunikatora.

Został również uznany za najbardziej opiekuńczego i współczującego.

W kwestiach, które prawdopodobnie zdominują jesienną kampanię wyborczą, Trudeau miał znaczną przewagę; był postrzegany jako lider gdy chodzi o sprawy kierowania gospodarką jest też uznany za najlepszego lidera w zarządzaniu deficytem federalnym.

Został również oceniony jako lider, który najlepiej poradziłby sobie z opieką nad Kanadyjczykami poszkodowanymi przez pandemię; który najlepiej ochroniłby Kanadyjczyków przed drugą falą śmiertelnego koronawirusa