W środę w starym kanale Welland znaleziono tabernakulum skradzione z  katolickiej katedry – ale konsekrowanych Hostii,  już w nim nie było – donosi portal lifesite News

Dwie osoby zostały zostały zarejestrowane na kamerach monitorujących gdy 8 września około 4:30 rano włamywały się do katedry św. Katarzyny Aleksandryjskiej –  podała Katolicka Agencja Informacyjna . Wyniosły z niej m.in. całe tabernakulum.

W rezultacie grupa parafian podjęła prywatnie akcję poszukiwawczą a miejscowy biskup zaapelował o zwrot.

Tabernakulum zostało odnalezione w Centennial Park, „częściowo zanurzone w kanale Old Welland”, nie znaleziono części cyborium, w którym znajdują się konsekrowane Hostie.

Zgodnie z doktryną wiary katolickiej Hostie konsekrowane, czyli Najświętszy Sakrament, to dosłowne Ciało i Krew, Dusza i Bóstwo Jezusa Chrystusa.

We wtorek podczas wywiadu radiowego biskup St.Catharines Gerald Bergie błagał złodziei – mężczyznę i kobietę – aby zwrócili Hostie w stanie nienaruszonym, wraz z tabernakulum.

„Tabernakulum można zastąpić, lecz zawartość … to jest to, co jest dla nas tak cenne. To jest niezastąpione ”- powiedział Bergie NewsTalk 610 CKTB.

Dodał, że „nie będzie zadawać pytań”, jeśli złodzieje zwrócą Najświętszy Sakrament w nienaruszonym stanie.

Rektor katedry ks. Donald Lizzotti powiedział LifeSiteNews, że   tabernakulum zostało poważnie uszkodzone Wyrwano drzwiczki i usunięto wszystko, co było w środku”,  znaleziono tylko wieko cyborium – powiedział.

Lizzotti powiedział, że jest tabernakulum jest wykonane z ołowiu. To dużo ważyło. Do zniesienia z ołtarza trzeba było dwojga ludzi – powiedział Lizzotti.

Policja nie mogła znaleźć odcisków palców i uważa, że złodzieje wyczyścili miejsce zdarzenia.

Powiedział, że ślad został odnaleziony, gdy w środę do katedry odebrano telefon, że tabernakulum zostało znalezione.

Biskup Bergie powiedział we wtorek, że być może złodzieje myśleli, że drzwi z brązu są zrobione ze złota – ale mogli mieć bardziej złośliwy zamiar.

Policja nie zamieściła żadnych informacji o incydencie na swojej stronie internetowej.

Dr Chrisian Elia, dyrektor wykonawczy Katolickiej Ligi Praw Obywatelskich, potępił kradzież i profanację tabernakulum oraz straszliwy akt profanacji Najświętszego Sakramentu.

„To godne ubolewania, że ​​nasze kościoły i miejsca kultu są przedmiotem obecnej fali gwałtownych ataków” – powiedział LifeSiteNews.

„Wskazuje to na narastający brak szacunku dla przestrzeni religijnych, a co za tym idzie, dla ludzi, którzy mogą w nich oddawać cześć”. „Liczba ataków jest niepokojąca i konieczna jest ciągła czujność” – dodał.