Czy studia w Polsce mogą być dla młodzieży polonijnej argumentem za powrotem do Ojczyzny? Na pewno tak. Pokazuje to przykład Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Toruńska uczelnia od dawna przyciąga młodzież zza granicy, o czym w trakcie Forum Ekonomicznego – mówił jej rektor o. Zdzisław Klafka CSsR.

Studia w Polsce przyciągają młodą Polonię. To nie tylko niższe koszty kształcenia i życia, ale przede wszystkim powrót do korzeni swoich dziadków.

– Młodzież, która tu przyszła, to ludzie dumni z tego, że są Polakami. Polska może zaoferować atrakcyjność studiowania i oni sami mówią, że jest wysoki poziom. Przez wysoki poziom rozumieją to, że nie tylko otrzymają konkretną wiedzę, ale wychowanie ducha, kultury, historii – powiedział o. dr Zdzisław Klafka CSsR, rektor WSKSiM.

Zachętą do studiowania w Polsce jest działający od kliku już lat program stypendialny dla Polonii prowadzony przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej. Jest on skierowany do młodych osób, które mają [Kartę Polaka] lub w inny sposób mogą udokumentować polskie pochodzenie.

– Mamy piękny program i on jest flagowym programem Agencji. Jest to program imienia generała Andersa, właśnie umożliwiania studiowania dla tych studentów, którzy mają pochodzenie czy korzenie polskie. Patrząc na liczby, to jest zmiana z poziomu 1500 osób w roku 2016 na 2600 osób w 2019 r. – wskazał Wojciech Murdzek, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Dzięki programowi stypendyści mogą wzmocnić swoje związki z Polską, podnieść znajomość języka polskiego, a w przyszłości może i podjąć tu pracę.

za Radio Maryja