W podziękowaniu Polonii i Kanadyjczykom za wsparcie “Solidarności”

22 września na cokole muru przed konsulatem RP w Toronto zawisła tablica ufundowana w 40. rocznicę powstania NSZZ „Solidarność” w podziękowaniu Polonii i Kanadyjczykom za wsparcie polskich dążeń wolnościowych w latach osiemdziesiątych XX wieku. Tablica nosi datę 31 sierpnia 2020 roku. We wtorek wieczorem dokonano jej uroczystego odsłonięcia. Pomysłodawcą był konsul generalny RP w Toronto Krzysztof Grzelczyk.

W uroczystości udział wzięli między innymi politycy lokalni burmistrz Mississaugi Bonnie Crombie, posłanka do legislatury Ontario Natalia Kusendowa oraz Rudy Cuzzetto również MPP z Mississaugi.

Przy okazji kilka osób otrzymało nadane przez prezydenta RP wysokie odznaczenia państwowe, w tym medal „Wolności i Solidarności”.

W latach osiemdziesiątych chodnik i ulica przed ówczesnym konsulatem PRL w Toronto były widownią częstych demonstracji m.in. w obronie ludzi uwięzionych w Polsce z powodów .
Aktywnie działała polonijna organizacja PCAG, przed konsulatem prowadzona była także głodówka marynarzy i osób, które starały się o wypuszczenie z PRL ich rodzin.