Kanadyjska whisky produkowana w Calgary została uznana za najlepsza na świecie przez Jima Murraya w jego Whisky Bible 2021. George Teichroeb, główne menedżer Alberta Distillers mówi, że wypuszczając “Alberta Premium Cask Strength” miał nadzieję, że whisky zostanie zauważona i dobrze przyjęta na rynku rodzimym, nie spodziewał się tytułu World Whisky of the Year.

Alkohol jest produkowany od 1946 roku w 100 procentach z ziaren żyta z Alberty i wody z Gór Skalistych. Teichroeb z dumą podkreśla, że około 85 proc. zboża pochodzi z lokalnych upraw znajdujących się w odległości do 300 mil od Calgary. Destylarnia ma swoje laboratorium.

95 proc. alkoholu żytniego w Ameryce Północnej pochodzi z dwóch destylarni – w Indianie i w Albercie. Kanadyjska destylarnia jest największa, ale nie jest szczególnie znana. Whisky wytwarzane wyłącznie z ziaren żyta pochodzą najczęściej z Alberty.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Jim Murray jest wymagającym krytykiem, ale wyroby Alberta Distillers już wcześniej znajdowały jego uznanie. Alberta Premium uzyskała tytuł “Canadian Whisky of the Year” w 2006 i 2009 roku. Tym razem jednak wzniosła się na poziom światowy i pokonała 1200 innych gatunków whisky.