Rośnie napięcie na granicy ukraińskiej, wojna w ciągu miesiąca?

Ten kryzys może przekształcić się w wojnę ogólnoeuropejską lub światową ” twierdzi rosyjski analityk wojskowy, komentując gromadzenie przez Moskwę żołnierzy i czołgów na granicy ukraińskiej. Analityk  Pavel Felgenhauer ostrzegł, że wydarzenia te mogą przynieść „wojnę w ciągu miesiąca”

Materiał filmowy z mediów społecznościowych pokazuje podejrzane rosyjskie ruchy wojskowe na dużą skalę w regionach położonych w pobliżu zajętej przez rebeliantów wschodniej Ukrainy i anektowanego Krymu.

Zachód wyraził zaniepokojenie ruchem wojsk i sił w Moskwie, a Felgenhauer mówi, że mają rację, ponieważ niezweryfikowane nowe nagrania wydają się pokazywać ruchy wojskowe w rosyjskich regionach Woroneża, Rostowa i Krasnodaru, a także na kluczowych szlakach kolejowych.

„Kryzys może przekształcić się w wojnę ogólnoeuropejską, jeśli nie światową” – ostrzegł Felgenhauer w wywiadzie dla Rosbalt w Rosji.

– Ale na razie potencjał. Czy to się stanie, czy nie? Poczekajmy i zobaczmy. Na Zachodzie nie wiedzą, co z tym zrobić.

Rosja obiecała wczoraj „podjąć dodatkowe środki”, jeśli NATO wyśle ​​swe siły na Ukrainę po tym, jak Kreml wysłał 4000 żołnierzy na sporną granicę.

„Bez wątpienia taki scenariusz doprowadziłby do dalszego wzrostu napięć w pobliżu granic Rosji. Oczywiście wymagałoby to dodatkowych działań ze strony rosyjskiej w celu zapewnienia jej bezpieczeństwa – powiedział dziennikarzom rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Stany Zjednoczone zobowiązały się w czwartek do udzielenia “niezachwianego” poparcia Ukrainie.

Putin mógłby „odciąć Ukrainę od morza, na przykład stworzyć [nowe zbuntowane państwo] Noworosji” lub mógłby zrobić krok, a następnie zatrzymać się i zacząć dyktować warunki Zachodowi, dodał Felgenhauer.

Rzecznik Putina Dmitrij Pieskow bronił ruchu wojsk w kierunku obszarów przygranicznych. Federacja Rosyjska według własnego uznania przemieszcza wojska na swoim terytorium – powiedział. „To nie powinno nikogo martwić, bo takie działania nikomu nie zagrażają”. Stwierdził: „Jak wiadomo, na obrzeżach rosyjskich granic obserwuje się intensywną aktywność armii państw NATO i innych organizacji, a także poszczególnych państw itp. – Musimy mieć się na baczności.

Ukraiński wywiad wojskowy oskarżył Rosję o prowokacje inżynieryjne w celu stworzenia pretekstu do wysłania dodatkowych rosyjskich jednostek wojskowych do Donbasu.