Rząd Ontario zwrócił się do Ottawy  o wprowadzenie obowiązkowych testów PCR przed odlotem dla wszystkich krajowych podróżnych przybywających do Ontario, co stanowi rozszerzenie obecnych przepisów dla pasażerów międzynarodowych starających się o wjazd do Kanady.

We wtorek pracownicy służby zdrowia z Nowej Fundlandii i Labradoru mają  przybyć do Ontario,  przylatują także  trzy zespoły pielęgniarek i techników medycznych z Kanadyjskich Sił Zbrojnych.

Prowincja stwierdza, że ograniczenie mobilności jest kluczowym czynnikiem zmniejszającym ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się mutacji COVID-19.

„Ponad 70 procent przypadków w Ontario zostało potwierdzonych jako “mutacje wzbudzające zaniepokojenie – Variants of Concern – czytamy w liście podpisanym przez Minister Zdrowia Ontario, Christine Elliott i ministra spraw wewnętrznych oraz prokuratora generalnego Sylvię Jones.

„Mutacje te przekroczyły nasze granice, zarówno międzynarodowe, jak i krajowe, i niezwykle ważne jest, aby dołożyć wszelkich starań, by ich nie dopuścić”.

W piśmie stwierdza się, że kluczowe znaczenie ma to, aby transport podstawowych towarów nie był utrudniony przez środki stosowane na granicach, ale „równie ważne jest, aby wszystkie zbędne podróże zostały ograniczone”.

„Wprowadzenie bardziej rygorystycznych środków testowania przed wyjazdem, oprócz zapewnienia dodatkowej ochrony podróżującym między prowincjami, jest znaczącym krokiem w kierunku osiągnięcia tego celu i zapewnienia, że ​​wspólnie robimy wszystko, co w naszej mocy, aby chronić naszych obywateli” – czytamy

„Te nowe środki powinny obowiązywać tak długo, jak to konieczne, lub do czasu skutecznego zminimalizowania ryzyka związanego z nowymi wariantami w Kanadzie”.

za cbc