Dziennikarz śledczy James O’Keefe z Project Veritas opublikował w poniedziałek   film przedstawiający wypowiedzi dwóch ekspertów Facebooka, którzy opowiadają o tym jak koncern ten potajemnie cenzuruje – na skalę globalną – obawy dotyczące szczepionki COVID by niwelować ewentualne wahania co do przyjęcua tych preparatów.

Według ujawnionych dokumentów gigant mediów społecznościowych wykorzystuje algorytmy do ograniczenia upowszechniania wiadomości sprzecznych z ideologią polityczną firmy  nawet jeśli komentarze są zgodne z faktami.

W wewnętrznej notatce uzyskanej przez Project Veritas wyjaśniono, że   Facebook zainicjował test „beta” algorytmu, który klasyfikuje niektórych użytkowników jako osoby, które upowszechniają niepożądane treści i robi to bez ich wiedzy.

Deklarowanym celem nowej funkcji jest „drastyczne zmniejszenie ekspozycji innych użytkowników” na komentarze antyszczepionkowe  w tym tworzenie, polubień, komentarzy i udostępnień

„Na podstawie   oceny degradujemy lub zostawiamy komentarz , w zależności od zawartości” – stwierdził anonimowy informator.

„Próbują kontrolować te treści,   zanim jeszcze je zobaczysz” – stwierdził informator określany jako technik danych .

Inny ujawniony dokument   „Borderline Vaccine Framework”, klasyfikuje treści według wyrażanego „celu”, jakim jest „identyfikacja i uszeregowanie kategorii treści  które mogą zniechęcać do szczepień w pewnych kontekstach, przyczyniając się w ten sposób do wahania lub odmowy szczepień”.  Oceny są podzielone na dwa poziomy : „Alarmizm i krytyka” oraz „Pośrednie zniechęcenie do szczepień”, które obejmuje chwalenie się odmową szczepień i „szokujące historie”, które mogą zniechęcać innych do szczepień, nawet jeśli są prawdziwe.

Algorytm odznacza kluczowe terminy w komentarzach, aby określić, czy powinny być skierowane do osoby oceniającej jeśli algorytm nie może tego zrobić sam.

„Narracja polega na tym, że szczepionka jest dla ciebie dobra, każdy powinien ją otrzymać. Jeśli tego nie zrobisz, zostaniesz odznaczony jako wróg społeczeństwa ”..

Ostatecznie wszelkie fakty, które nie pasują do konkretnej narracji, są pomijane, degradowane, usuwane, zakazane lub uważane za niebezpieczne dla społeczeństwa, konkluduje O’Keefe.