Halifax Public Library zdecydowało o zatrzymania na bibliotecznych półkach książki uznawanej za transfobiczną i “zawierającą mowę nienawiści”, co wywołało falę ostrego sprzeciwu ze strony Haliax Pride

W zeszłym miesiącu zaczęto zbierać podpisy pod petycją domagającą się usunięcia z bibliotek książki “Irreversible Damage: The Transgender Craze Seducing Our Daughters” autorstwa Abigail Shrier. W czwartek biblioteki oświadczyły, że nie zamierzają cenzurować książki i pozostanie ona dostępna. W odpowiedzi Halifax Pride ogłosiło, że zrywa partnerstwo z bibliotekami. Organizacja także domagała się wycofania książki, a także przeprowadzenia rewizji zasad wyboru pozycji do księgozbioru.

Decyzja Halifax Pride oznacza, że w ramach festiwalu w tym roku nie odbęda się żadne wydarzenia planowane w bibliotekach. Halifax Pride dodało, że nie będzie rezerwować sal w bibliotekach do czasu rozwiązania sytuacji przeprowadzenia wewnętrznego przeglądu, zmian polityki i szkoleń.

Amazon i Ottawa Public Library również nie uległy nawoływaniom do usunięcia książki.

Chris Cochrane, wiceprzewodniczący rady dyrektorów Halifax Pride, transseksualista, mówi, że książka poddaje pod wątpliwość istnienie osób transseksualnych. Jeśli nie da się jej usunąć z bibliotek, jego organizacja chce, by placówki przynajmniej zmieniły wytyczne, którymi kierują się podczas zakupów książek.

Petycję w sprawie usunięcia książki zapoczątkowała Mila McKay, po tym jak zauważyła, że 25 osób zabukowało dwa egzemplarze dostępne w bibliotece. Powiedziała, że obawia się o dzieci i młodzież, które mogą znaleźć się w pobliżu osób czytających tę pozycję. Dla niej sprawa książki stała się kwestią bezpieczeństwa i zaczęła rozmowę z Halifax Public Library. Podkreśla, że jakieś dziecko może to przypłacić życiem.

Osoby transseksualne w Kanadzie częściej od innych przyznają, że doświadczyły przemocy po ukończeniu 15 roku życia i rozważały samobójstwo. Poza tym częściej od osób niebędących trasseksualistami diagnozuje się u nich stany lękowe i zmiany nastrojów, wynika z badania Statistics Canada z 2018 roku.

McKay opowiada, że jako jeden z powodów zatrzymania książki w księgozbiorze biblioteka podała reputację Shrier jako uznanej dziennikarki. Biblioteka ponadto podkreśliła, że książka została oceniona w oparciu o zasady rozwijania księgozbioru oraz oświadczenie o zasadach wolności intelektualnej Canadian Federation of Library Associations. “Biblioteki publiczne mają zapewniać równy dostęp do zasobów dla wszystkich, wspierać indywidualną wolność i prawo do wyszukiwania informacji oraz możliwości kształtowania własnych opinii”, czytamy w oświadczeniu biblioteki. Placówka dodaje, że stara się szukać nowych sposobów promowania nowych pozycji ze swojej kolekcji dotyczących uznawania transseksualizmu oraz wspierania lokalnych środowisk transseksualnych.