Premier Jason Kenney ogłosił w sobotę rozpoczęcie loterii szczepionkowej „Open for Summer”. Trzy nagrody o wartości 1 miliona dolarów będą dostępne dla Albertańczyków w wieku 18 lat i starszych, którzy otrzymali przynajmniej jedną dawkę.

Kenney podziękował Albertańczykom, którzy już otrzymali przynajmniej pierwszą dawkę szczepionki, za pomoc   w przezwyciężeniu wiosennego wzrostu COVID-19. Jednak popyt na szczepionki osłabł, przyznał premier w filmie opublikowanym na Twitterze,  nakręconym w pustej przychodni wyszczepiania w Edmonton Expo Center.

„Wiele krajów na całym świecie uruchomiło podobne loterie, ponieważ musimy   zachęcić tych, którzy jeszcze nie zdążyli się zaszczepić”, powiedział Kenney.

Loteria „opłaci się”, jeśli zaszczepi się więcej osób, powiedział Kenney, powołując się na miliardy dolarów wydane na opiekę zdrowotną i wsparcie z powodu pandemii w ciągu ostatnich 16 miesięcy.

Pierwsze losowanie loterii odbędzie się w dniu, w którym Alberta osiągnie trzeci etap swojego planu ponownego otwarcia, po tym, jak 70 procent kwalifikujących się mieszkańców Alberty otrzyma przynajmniej jedną dawkę szczepionki. Nie jest jasne, jakie będą dokładne zasady loterii. Dr Deena Hinshaw, naczelny lekarz zdrowia Alberty, powiedziała w czwartek, że jeśli istnieje możliwość zaoferowania loterii, każdy, kto otrzyma pierwszą dawkę, może wziąć udział, nie tylko osoby, które otrzymają pierwszą dawkę po ogłoszeniu loterii.

Poprzednio Manitoba ogłosiła, że ​​tego lata zorganizuje dwa losowania z nagrodami w wysokości 100 000 dol. i stypendiami dla młodzieży w wysokości 25 000 dol.