Siedem osób zostało zatrzymanych po nielegalnym wjeździe do amerykańskiego stanu Vermont z kanadyjskiej prowincji Quebec , przejeżdżając przez trawnik biblioteki zbudowanej na granicy wszystkich zawrócono do Kanady , poinformował w czwartek amerykański patrol graniczny.

Nagrania wideo z monitoringu opublikowane przez Straż Graniczną pokazują, jak 4 lipca samochód przejeżdża przez trawnik biblioteki Haskell Free Library and Opera House położonej między Rock Island, Quebec a Derby Line w Vermont

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Niedługo później funkcjonariusze straży granicznej zatrzymali samochód gdy jechał na południe autostradą międzystanową 91. Pasażerowie pochodzili z Kanady, Francji i Rumunii.

Zostali zwróceni do Kanady na podstawie specjalnych przepisów dotyczących zdrowia publicznego mających na celu zminimalizowanie rozprzestrzeniania się wirusa wywołującego COVID-19.

Bezpłatna Biblioteka Haskella została celowo zbudowana na granicy na początku XX wieku, aby ludzie z obu krajów mogli z niej korzystać. Wejście znajduje się w Vermont i zanim biblioteka została tymczasowo zamknięta przez pandemię, Kanadyjczycy mogli wjechać do Stanów Zjednoczonych, aby skorzystać z  biblioteki bez konieczności udawania się do posterunku granicznego

Ponieważ granica między dwoma krajami została zamknięta przez pandemię dla “nieistotnych przejść”, teren przed biblioteką był używany przez przyjaciół i rodziny z obu krajów, aby porozmawiać przez granicę.

Na filmie Border Patrol widać jedno z takich spotkań.

Wideo zostało zarejestrowane przez kamery umieszczone w pobliżu biblioteki.