Kanadyjczycy, którzy otrzymali dwie różne dawki szczepionek COVID-19, mogą napotkać trudności w podróżowaniu do krajów, w których mieszanie szczepionek nie zostało zatwierdzone przez urzędników służby zdrowia.

Rząd Kanady współpracuje z innymi krajami w celu uznania Kanadyjczyków z mieszanymi dawkami za w pełni zaszczepionych

W czerwcu kanadyjski Krajowy Komitet Doradczy ds. Szczepień wydał wytyczne zezwalające na wymienne stosowanie szczepionek AstraZeneca-Oxford, Pfizer-BioNTech i Moderna.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W tym tygodniu premier Justin Trudeau został zapytany, czy rząd otrzymał zapewnienia, że ​​Kanadyjczycy będą mogli podróżować, jeśli otrzymają szczepionki z dwóch różnych szczepionek, nawet jeśli inne kraje nie zatwierdziły mieszania dawek.

„Będziemy współpracować ze społecznością międzynarodową, aby upewnić się, że ludzie, którzy są w pełni zaszczepieni w sposób, który Kanada uznaje za bezpieczny i skuteczny, będą mieli uznane szczepienia na całym świecie” – powiedział.

W czwartek minister spraw międzyrządowych Dominic LeBlanc został poproszony o podanie, co robi rząd federalny, aby zapewnić uznanie mieszanych dawek przez inne kraje.

„Współpracujemy z sojusznikami… dzieląc się danymi, pracując z nimi nad najlepszymi strategiami szczepień, więc rozumiemy obawy Kanadyjczyków dotyczące podróży międzynarodowych” – odpowiedział.

LeBlanc wskazał na wysiłki rządu federalnego na rzecz stworzenia uznanego na całym świecie dowodu szczepienia – lub paszportu szczepionkowego – ale nie powiedział, jak to będzie działać dla Kanadyjczyków z dwoma różnymi dawkami, chociaż dodał, że więcej szczegółów zostanie udostępnionych „w nadchodzących tygodniach i miesiącach.”

Niektórzy Kanadyjczycy  zaszczepieni zgodnie z tą radą zaczęli napotykać trudności, przy podróżowaniu do krajów, w których mieszanie dawek nie jest uznawane.

Oficjalne zalecenie rządu kanadyjskiego mówi aby nie podróżować w celach innych niż istotne.