Szczepionka Covid-19 firmy Pfizer i BioNTech jest tylko 39% skuteczna w Izraelu, gdzie wariant delta jest szczepem dominującym, ale nadal zapewnia silną ochronę przed ciężkim przebiegiem choroby i hospitalizacją, stwierdza nowy raport Ministerstwa Zdrowia tego kraju.

Dane dotyczące skuteczności, oparte na nieokreślonej liczbie osób w okresie od 20 czerwca do 17 lipca, są niższe od wcześniejszych szacunków 64% sprzed dwóch tygodni i są sprzeczne z danymi z Wielkiej Brytanii, które wykazały, że szczepionka była w 88% skuteczna w leczeniu objawowym choroby spowodowanej przez wariant.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Jednak dwudawkowa szczepionka nadal działa bardzo dobrze w zapobieganiu poważnym chorobom, wykazując 88% skuteczność przeciwko hospitalizacji i 91% skuteczność przeciwko ciężkim chorobom, zgodnie z opublikowanymi w czwartek danymi izraelskimi.

„Musimy pamiętać, że z czasem skuteczność tych szczepionek może słabnąć” – powiedział dr Isaac Bogoch, profesor chorób zakaźnych na Uniwersytecie w Toronto.

Dr Paul Offit, który doradza FDA w sprawie szczepionek Covid, powiedział, że chociaż szczepionki nadal zapewniają doskonałą ochronę przed ciężką chorobą i śmiercią, mogą nie działać tak dobrze w przypadku łagodnych przypadków i  rozprzestrzeniania się choroby na innych.

Przedstawiciele WHO powiedzieli w poniedziałek, że im dłużej ludzie na całym świecie pozostają nieszczepieni  tym większe jest ryzyko pojawienia się bardziej niebezpiecznego wariantu.