W związku z powrotem dzieci do klas w całej Kanadzie, nastąpił wzrost przypadków COVID-19 , ale nie powoduje to wzrostu hospitalizacji, twierdzą kanadyjscy pediatrzy.

Zaledwie kilka dni po rozpoczęciu nowego roku szkolnego wybuch zachorowań na COVID-19 zmusił niektóre szkoły do ​​zamknięcia, budząc obawy co do dalszego przebiegu roku szkolnego.

Wiele dzieci pozostaje nieszczepionych w Kanadzie, ponieważ szczepienia COVID-19 nie zostały do ​​tej pory zatwierdzone dla osób poniżej 12 roku życia.

„Zdecydowanie obserwujemy znacznie więcej infekcji w populacjach, które nie zostały zaszczepione lub w podgrupach populacji, które nie zostały zaszczepione” – powiedział dr Jesse Papenburg, specjalista chorób zakaźnych u dzieci i mikrobiolog medyczny w Szpitalu Dziecięcym w Montrealu.

Podczas gdy wariant Delta przyczynia się do większej liczby infekcji, u dzieci nadal występują tylko łagodne objawy, twierdzi dr Fatima Kakkar, specjalista od chorób zakaźnych  w CHU Sainte-Justine w Montrealu.

„Zdecydowanie jest wzrost (przypadków) wśród osób poniżej 12 roku życia (grupa wiekowa) … ale to, czego z kolei nie widzimy, to wzrost dotkliwości” – powiedziała Global News.

W Ontario w ciągu ostatnich dwóch tygodni odnotowano 1310 przypadków COVID-19 u dzieci w wieku od 0 do 9 lat, ale do 16 września było tylko 12 hospitalizacji

W grupie wiekowej 0-11 w sobotę pojawiło się 168 nowych przypadków, a w piątek 155 . Mimo to rzecznik szpitala SickKids w Toronto powiedział, że nie odnotował żadnego znaczącego wzrostu liczby hospitalizacji z powodu COVID-19 ani nasilenia choroby z powodu wariantu Delta.

Ciężkie skutki, takie jak hospitalizacje i zgony małych dzieci, zwłaszcza tych, które nie mają innych ciężkich przewlekłych schorzeń, są bardzo rzadkie.

Jednak współistniejące choroby – takie jak ciężka choroba płuc, otyłość lub niepełnosprawność – narażają dzieci na większe ryzyko hospitalizacji i potencjalnie poważnych powikłań związanych z COVID-19, twierdzi Kakkar.

Ogólnie rzecz biorąc, dzieci doświadczają łagodnych lub zerowych objawów z powodu silnej odpowiedzi immunologicznej, twierdzą eksperci. Kakkar uważa, że ponieważ dzieci często zapadają na inne infekcje koronawirusowe, które każdego roku powodują przeziębienie, mają wrodzony układ odpornościowy, który jest przyzwyczajony do reagowania na infekcje.

W Kanadzie zarówno szczepionki Pfizer , jak i Moderna zostały zatwierdzone dla dzieci w wieku 12 lat i starszych, ale badania dla młodszych dzieci wciąż trwają.