Centrolewicowi socjaldemokraci przejmują inicjatywę, podczas gdy konserwatyści wydają się zmierzać do  najgorszego w historii wyniku. Zgodnie z prognozowanymi wynikami, centrolewicowi socjaldemokraci (SPD) w Niemczech uzyskali przewagę nad konserwatystami kanclerz Angeli Merkel w wyborach krajowych.  .

Według niedzielnej prognozy telewizji ZDF, SPD była na dobrej drodze do uzyskania 26,0 procent głosów, wyprzedzając  konserwatystów z CDU/CSU z 24,5 procent poparcia.  Był to najgorszy wwynik CDU od 70 lat.

Ponieważ żadna z głównych grup nie posiada większości, najbardziej prawdopodobnym wynikiem głosowania jest koalicja trójstronna z SPD lub CDU/CSU. Negocjacje mogą potrwać miesiące i prawdopodobnie będą obejmować mniejsze partie, takie jak Zieloni, którzy planowali stać się trzecią co do wielkości partią w parlamencie.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

 

Wybory są pierwszymi od zjednoczenia Niemiec w 1990 roku, w których Merkel nie była kandydatką. Merkel będzie nadal kierować rządem dopóki nie zostanie wyłoniony nowy gabinet.