Erin O’Toole komentuje wypowiedzi Marilyn Gladu, która porównała COVID-19 z polio. Dodaje przy tym, że ma nadzieję, iż posłowie z jego partii będą promowac szczepienia, a dyskusje o ich skuteczności pozostawią ekspertom zajmujących się medycyną i zdrowiem. O’Toole do tej pory szukał złotego środka jeśli chodzi o szczepienia. Zachęcał do szczepień, ale przeciwstawiał się przymusowi szczepienia urzędników publicznych i podróżnych.

Gladu, która stanęła na czele wewnątrzpartyjnej grupy “swobód obywatelskich”, promując tę inicjatywę sugerowała, że polio stanowiło większe zagrożenie niż COVID-19. Mówiła, że “w kategorii ryzyka, wiele osób, które zachorowały na polio, umierało lub pozostawało kalekami do końca życia, i to nie jest to samo ryzyko, które obserwujemy w przypadku COVID-19”. Gladu podkreśliła, że przekazuje informacje o ryzyku od ekspertów medycznych, a sama nie jest lekarzem.

W latach 1949–54 u 11 000 osób w Kanadzie wystąpił paraliż (w różnym stopniu), a 500 zmarło na polio. Jeśli chodzi o COVID-19, to jak dotąd zmarło ponad 29 000 Kanadyjczyków.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Gladu twierdziła dalej, że trzeba sięgnąć do różnych źródeł, by stwierdzić, czy obowiązek szczepień rzeczywiście hamuje rozprzestrzenianie się koronawirusa. Poza tym zmuszanie ludzi do ujawniania swojego statusu zaszczepienia może prowadzić do dyskryminacji tych, którzy np. mają choroby towarzyszące.

Komentując wypowiedzi Gladu, O’Toole powiedział, że konserwatyści muszą profesjonalnie podejść do tematu bezpieczeństwa szczepionek. A pani Gladu takim podejściem się nie wykazała. “Jest duża różnica między działaniem posła na rzecz swoich wyborców a szerzeniem dezinformacji”. Lider konserwatystów przypomniał, że ponad pięć milionów Kanadyjczyków, którzy mogliby się zaszczepić, jednak tego nie zrobiło, a wypowiedzi takie jak te posłanki Gladu nie pomagają w rozwianiu ich wątpliwości.

Oprócz Gladu o polityce szczepionkowej mówi też Leslyn Lewis, która w wyścigu o przywództwo w partii konserwatywnej zajęła trzecie miejsce. Lewis sprzeciwia się szczepieniu dzieci i mówi, że dzieci będą wykorzystywane jako “tarcze chroniące dorosłych”.

Większość ekspertów twierdzi, że szczepienie dzieci ma pomóc w budowaniu “odporności stadnej”.