W poniedziałek prezydent RP Andrzej Duda ogłosił, że wetuje nowelizację ustawy medialnej.

“Dziękuję panie prezydencie za przywództwo i zaangażowanie dla wspólnych wartości demokratycznych” –  odniósł się  szef ambasady USA w Polsce Bix Aliu.

– Odmawiam podpisania nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji i kieruję ją do Sejmu do ponownego rozpatrzenia – mówił w poniedziałek Andrzej Duda. Przyznał przy tym, że w izbie niższej parlamentu raczej nie znajdzie się większość, by odrzucić jego weto.

Prezydent nie zdecydował się również skierować projektu noweli do Trybunału Konstytucyjnego. – Nie mogę na 100 proc. powiedzieć, że TK na pewno odniósłby się też do kwestii traktatu polsko-amerykańskiego – wyjaśniał, nawiązując do amerykańskiego właściciela telewizji TVN.

“Operacja przykrywkowa pt. #lexTVN zakończona. Po raz kolejny nie chodziło o nic ważnego tylko o wywołanie medialnej awantury by przykryć trudniejsze dla rządu tematy. Wzmożenie patriotycznej opinii publicznej po raz enty z rzędu poszło w gwizdek przyziemnej, partyjnej propagandy” – skomentował poseł Konfederacji Robert Winnicki.

Do decyzji głowy państwa odniósł się też lider PO Donald Tusk. “Ulica i zagranica , czyli presja ma sens” (sic!) – ocenił.