Niemcy przekażą 662 mln dolarów pomocy ocalałym z Holokaustu, tym razem do grupy tej zakwalifikowani zostali również Żydzi, którzy okres II wojny światowej spędzili  poza zasięgiem hitleryzmu w Związku Sowieckim, a także w państwach nie okupowanych przez III Rzeszę, jak Rumunia i Bułgaria.

Niemcy zgodziły się przeznaczyć ponad pół miliarda euro na pomoc ocalałym z Holokaustu, zmagającym się z ciężarem pandemii koronawirusa – poinformowała w środę organizacja negocjująca odszkodowania z rządem Niemiec tzw Konferencja ds Roszczeń (Conference on Jewish Material Claims Against Germany)

Płatności trafią do około 240 000 ocalałych na całym świecie, głównie w Izraelu, Ameryce Północnej, byłym Związku Radzieckim i Europie Zachodniej, w ciągu najbliższych dwóch lat.

Od zakończenia II wojny światowej, minęło już 75 lat, wszyscy ocaleni z Holokaustu są w podeszłym wieku, “a ponieważ wielu z nich zostało pozbawionych prawidłowego odżywiania w młodości, obecnie cierpią z powodu wielu problemów zdrowotnych”. Ponadto “wielu żyje w izolacji, ponieważ w holokauście stracili całe rodziny”, i mają także problemy psychologiczne “z powodu prześladowań przez nazistów”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Wielu z nich  – czytamy  w informacji prasowej Associated Press –  jest również na granicy ubóstwa, a “dodatkowe koszty masek i innego sprzętu ochronnego, artykułów spożywczych z dostawą i innych wydatków związanych z pandemią są dla wielu miażdżące”.

Nowe fundusze są skierowane do Żydów, którzy nie otrzymują  emerytur z Niemiec, głównie tych, którzy uciekli przed nazistami i wylądowali w Rosji i gdzie indziej, aby ukryć się podczas wojny.

Schneider powiedział, że około 50% ocalałych z Holokaustu w USA mieszka na Brooklynie i byli szczególnie dotknięci, gdy Nowy Jork był centrum amerykańskiej epidemii, a teraz dane zachorowań wyglądają gorzej w Izraelu i innych miejscach.

Każdy z tych, którzy przeżyli, otrzyma dwie wypłaty w wysokości 1200 euro (1400 dolarów) w ciągu najbliższych dwóch lat

Oprócz funduszy związanych z koronawirusem, Niemcy zgodziły się w niedawno zakończonej rundzie corocznych negocjacji zwiększyć finansowanie świadczeń socjalnych dla osób ocalałych o 30,5 mln euro (36 mln dolarów), do łącznej kwoty 554,5 mln (651 mln dolarów) na 2021 r., poinformowała Konferencja ds. roszczeń.

W wyniku negocjacji z Konferencją Roszczeń od 1952 roku, rząd niemiecki zapłacił ponad 80 miliardów dolarów odszkodowań za Holokaust.

Część corocznych negocjacji Claims Conference obejmuje również współpracę z Niemcami w celu zwiększania liczby osób uprawnionych do odszkodowań.

W tym roku niemiecki rząd zgodził się na odszkodowania dla mieszkańców 27 „otwartych gett” w Bułgarii i Rumunii.

 

Niestety polskie władze ani organizacje społeczne nie prowadzą również skutecznego lobbingu w sprawie odszodowań za straty jakie Niemcy wyrządzili Polscei etnicznym Polakom podczas wojny