Dr Scott Gottlieb, były dyrektor Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) i obecny członek zarządu Pfizer, powiedział, że spadające przypadki COVID-19 powinny sygnalizować decydentom, że nadszedł czas, aby znieść więcej ograniczeń związanych z pandemią.

„Myślę, że z pewnością na wschodnim wybrzeżu, gdzie obserwuje się dramatyczny spadek przypadków, musimy być gotowi  zrobić to bardzo szybko. Myślę, że w miarę poprawy warunków musimy być gotowi na złagodzenie niektórych z tych środków z taką samą szybkością, jak je wprowadzaliśmy”, powiedział „The Squawk Box” w poniedziałkowym wywiadzie, zapytany o to, czy należy zrezygnować z nakazów maskowania.

Były komisarz FDA przywołał również niedawną decyzję rządu Connecticut o cofnięciu wymogów obowiązkowych szczepień dla pracowników stanowych jako politykę, którą inni decydenci powinni przyjąć w najbliższej przyszłości, ponieważ liczba przypadków COVID-19 spada w całym kraju.

 

Wezwanie do zniesienia ograniczeń COVID-19 pojawia się, gdy ogólny wskaźnik infekcji w Stanach Zjednoczonych gwałtownie spadł w ostatnich dniach.

Poza Stanami Zjednoczonymi coraz więcej krajów europejskich zdecydowało się na unieważnienie niektórych przepisów związanych z COVID-19, w tym paszportów szczepionek i nakazów maskowania. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział , że od 27 stycznia ludzie w Anglii nie będą musieli nosić masek w miejscach publicznych ani okazywać dowodu, że zostali zaszczepieni, aby wejść do niektórych miejsc.

Ale w poniedziałek dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, ostrzegł, że może pojawić się więcej wariantów COVID-19 i twierdził, że niebezpiecznie jest zakładać, iż Omicron jest ostatnim lub że „jesteśmy w końcowej fazie gry”.