W środę, 8 czerwca 2022 roku, prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki wziął udział w uroczystym otwarciu Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie – niezwykłego miejsca pamięci w stolicy USA, przypominającego o milionach ofiar zbrodniczego totalitaryzmu sowieckiego i piętnującego wszystkich tych, którzy byli jego aktywnymi uczestnikami.

W otwarciu muzeum wzięli udział m.in. Andrew Bremberg, prezes Fundacji Pamięci o Ofiarach Komunizmu, która zainicjowała powstanie placówki, Lee Edwards, jeden z założycieli Fundacji Pamięci Ofiar Komunizmu, przedstawiciele Polskiej Fundacji Narodowej: prezes zarządu dr Marcin Zarzecki i wiceprezes Michał Góras, ambasador RP w USA Marek Magierowski oraz ambasador Węgier w USA Szabolcs Takács.

– Polska przez dziesięciolecia cierpiała z powodu komunizmu, ale potem odniosła zwycięstwo, pokonując go. To przesłanie, które daje nadzieję milionom ludzi na całym świecie, którzy dziś żyją w komunizmie – powiedział Andrew Bremberg, prezes Fundacji Pamięci o Ofiarach Komunizmu, były ambasador USA przy ONZ w Genewie.

 

Muzeum Ofiar Komunizmu (Victims of Communism Museum) w Waszyngtonie powstało z inicjatywy Fundacji Pamięci Ofiar Komunizmu (The Victims of Communism Memorial Foundation), powołanej przez Kongres w 1993 r. w celu edukowania społeczeństwa amerykańskiego na temat ideologii, historii i dziedzictwa komunizmu oraz działań na rzecz wolności tych, którzy nadal są zniewoleni przez reżimy komunistyczne. Siedziba Muzeum znajduje się w pobliżu Białego Domu, obok wzniesionego w 2007 r. pomnika Bogini Wolności, który jest repliką rzeźby ustawionej na placu Tiananmen w Pekinie podczas protestów w 1989 r. Środki na budowę Muzeum przekazała m.in. Polska Fundacja Narodowa.

Polska od lat współpracowała z amerykańską Fundacją Pamięci Ofiar Komunizmu, która odpowiada za kształt Centrum. Prezes IPN dr Karol Nawrocki wszedł do Rady Programowej tej placówki, której misja idealnie współgra z wysiłkami IPN, by upamiętniać ofiary sowieckiego komunizmu i dokończyć proces dekomunizacji przestrzeni publicznej w Polsce i na świecie.

Placówka składa się z kilku stałych ekspozycji. Opowiadają one kolejno o narodzinach komunizmu, o terrorze Stalina, a także o tych, którzy przeciwstawiali się systemowi komunistycznemu (bądź – w niektórych częściach świata – walczą z nim do dziś). Został tu przedstawiony m.in. wkład „Solidarności” i papieża Jana Pawła II w obalenie komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej. Nie zabrakło również miejsca dla Witolda Pileckiego – dobrowolnego więźnia Auschwitz, zamordowanego po wojnie przez komunistów.

Muzeum będzie otwarte dla publiczności od 13 czerwca 2022 r.

za IPN