Nowy sondaż sugeruje, że wielu Kanadyjczyków nadal uważa, że ​​Justin Trudeau jest  najlepszą osobą na stanowisku premiera, ale ma on tylko niewielką przewagę nad nowym przywódcą konserwatystów Pierre’em Poilievre’em.
Leger opublikował wyniki ankiety internetowej przeprowadzonej w weekend z udziałem około 1500 respondentów.

Wyniki sugerują, że popularność liberałów spadła od roku  kiedy Trudeau został po raz drugi wybrany, by utworzyć rząd mniejszościowy.

Około 28 procent respondentów  oddałoby głos na liberałów, gdyby dziś odbyły się wybory, w porównaniu z prawie 33 procentami, które powiedziały to we wrześniu ubiegłego roku.

Niektórzy z byłych wyborców liberałów przesuwają się w lewo a inni w prawo.

Około 34 procent respondentów powiedziało, że odda swój głos na torysów, co stanowi wzrost w stosunku do 26 procent wyborców, którzy w zeszłorocznych wyborach opowiadali się za konserwatystami.

Kolejne 23 proc. respondentów zadeklarowało, że wybierze NDP, co stanowi wzrost z prawie 18 proc. odnotowanych w wyborach.

Trzy procent respondentów opowiedziało się za Partią Zielonych, a kolejne trzy procent wybrałoby Partię Ludową Kanady.

Jednak jeśli chodzi o to, kto byłby najlepszym premierem, dane sugerują, że Trudeau ma przewagę zarówno nad Poilievre, jak i Jagmeetem Singhem z NDP.

Trudeau był najlepszym wyborem dla 24 procent respondentów, co oznaczało trzy punkty przewagi nad Poilievre i siedem punktów nad Singhem.

 

Jeśli chodzi o podziały regionalne, badanie sugeruje, że Poilievre ma najsłabsze poparcie w Quebecu i najsilniejsze w Albercie , w porównaniu z Trudeau, który jest najsilniejszy w Atlantic Canada i najsłabszy w Albercie.

Dane sugerują, że Ontario 34 procent respondentów  twierdzi, że wybrałoby partię konserwatywną kierowaną przez Poilievre, w porównaniu z 32 procentami, które wybrałyby liberałów Trudeau.