Przebywając na szczycie państw ASEAN w stolicy Kambodży, Phnom Penh, premier Justin Trudeau złożył obietnice finansowe względem krajów Indopacyfiku. Celem ma być zacieśnianie więzów ekonomicznych i akademickich z Południowo-Wschodnią Azją.

Trudeau mówił, że to przemiana pokoleniowa. Teraz będą to inwestycje o wartości 333 milionów dolarów.

Kanada od 45 lat utrzymuje relacje z blokiem ASEAN, która teraz prowadzi negocjacje w sprawie umowy o wolnym handlu z Kanadą. ASEAN to grupa 10 państw, wśród których są najszybciej rozwijające się gospodarki na świecie. Liberałowie mówią o przenoszeniu handlu z Chin do Azji Południowo-Wschodniej.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Kanadyjskie fundusze dla regionu będą rozłożone na pięć lat. Największa część, 133 miliony, ma być przeznaczona na pomoc w rozwoju inicjatyw dotyczących kobiet. Ottawa przekaże też 84,3 miliona dol. na nowy Shared Ocean Fund, którego celem będzie walka z nielegalnym rybołówstwem w regionie. Dalej 40 milionów zarezerwowano na fundusz zaangażowania dla urzędników publicznych i badania nad społeczeństwem obywatelskim, 24 miliony na założenie centrum informacji biznesowej dla sektora prywatnego o możliwości współpracy z Azją oraz kolejne 24 miliony dla Asia-Pacific Foundation na założenie biura na kontynencie. Rząd chce też finansować wymianę akademicką i udział strony azjatyckiej w negocjacjach umowy o wolnym handlu z Kanadą.

Biuro premiera przekazało, że Kanada otrzymała status strategicznego partnera ASEAN, najwyższy jaki może być dla państw niezrzeszonych. Podobny status otrzymały teraz Indie i Stany Zjednoczone, a wcześniej uzyskały go Chiny i Australia.

ASEAN jako blok państw jest szóstym największym partnerem handlowym dla Kanady.

Społeczeństwo krajów ASEAN jest młode, średni wiek wynosi poniżej 30 lat, rozwija się klasa średnia w Indonezji i Tajlandii, a przedsiębiorstwa zachęcane niskimi kosztami pracy przenoszą się z Chin do Wietnamu i na Filipiny.

Jeśli chodzi o wymianę handlową z Kambodżą, to jej wartość w zeszłym roku wyniosła 1,82 miliarda dolarów. 98 proc. stanowiły towary z Kambodży sprzedawane w Kanadzie, głównie odzież i obuwie. Kanada wyeksportowała do Kambodży towary o wartości zaledwie 38,5 mln dol., takie jak części samochodowe i sztuczne futra. Kanadyjski sektor prywatny jest obecny w regionie. Tu inwestują kanadyjskie fundusze emerytalne. Mieszkańcom np. Filipin znane są kanadyjskie firmy ubezpieczeniowe, takie jak Manulife czy Sun Life, a jeden z największych banków w Kambodży, ABA, należy do National Banku mającego siedzibę w Montrealu.

Obecność dyplomatyczna Kanady w Kambodży jest jednak ograniczona. Ambasada kanadyjska w Phnom Penh została zamknięta w 2009 roku na skutek cięć budżetowych. Rząd Trudeau przywrócił biuro konsularne.