Sądząc po wydarzeniach z 2022 roku, możemy się spodziewać następujących spraw w roku 2023.

Cenzurowanie Internetu
W 2022 r. rząd federalny wprowadził różne propozycje ustaw regulujące treści online w imię walki z nienawiścią i „dezinformacją ”.

Projekty ustaw C-11 i C-18 są obecnie rozpatrywane przez Parlament. Ustawa C-11, ustawa o transmisji strumieniowej online, która zmieni ustawę o radiofonii i telewizji, przeszła przez Izbę Gmin i jest w trzecim czytaniu w Senacie i prawdopodobnie stanie się prawem.

Jedną z głównych obaw podniesionych w związku z ustawą C-11 było to, że dałaby ona Kanadyjskiej Komisji Radiowo-Telewizyjnej i Telekomunikacyjnej (CRTC) uprawnienia do regulowania treści internetowych tworzonych przez prywatnych obywateli, mimo że rząd twierdzi, iż treści generowane przez użytkowników będą zwolnione z tych regulacji. Senacka komisja, która rozpatrzyła projekt ustawy, zatwierdziła szereg poprawek, w tym jedną, która wyłącza treści użytkownika z regulacji CRTC. Te poprawki muszą jeszcze zostać przegłosowane przez cały Senat.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Ustawa   C-18 , ma z kolei na celu zmuszenie gigantów mediów społecznościowych do zawierania umów dotyczących przychodów z reklam z kanadyjskimi firmami medialnymi. Ustawa przeszła w Izbie Gmin i jest w drugim czytaniu w Senacie.

Rząd twierdzi, że ta ustawa jest niezbędna do “zagwarantowania finansowania kanadyjskich mediów i utrzymania wolnej prasy”.

Krytycy twierdzą jednak, że ustawa jest wynikiem lobbingu mediów głównego nurtu i sprawie , że media będą bardziej  zależne od Big Tech.

Starając się zredukować to, co rząd określa jako „szkodami online”, rząd upoważnił panel ekspertów do pomocy w opracowaniu przyszłych przepisów, utrzymując , że „dezinformacja” „stała się jedną z najbardziej palących i najbardziej szkodliwych form złośliwych działań w Internecie”.

Postępy i dyskusje nad tymi projektami ustaw będą czymś, na co warto zwrócić uwagę w tym roku

Przedstawienie wyników prac komisji do zbadania zasadność wprowadzenia stanu nadzwyczajnego
Przesłuchania Komisji Nadzwyczajnej ds. Porządku Publicznego odbyły się jesienią, a dziesiątki interesariuszy i ekspertów zeznawało na temat powołania się rządu liberalnego na ustawę o sytuacjach nadzwyczajnych w lutym ub. r.  w celu usunięcia protestów i blokad w całym kraju.

Komisja została powołana zgodnie z podrozdziałem ustawy o sytuacjach nadzwyczajnych, który wymaga przeprowadzenia dochodzenia w celu zbadania okoliczności, które doprowadziły do ​​​​deklaracji  i środków podjętych w celu rozwiązania sytuacji. Rząd dodatkowo upoważnił komisję do skupienia się na protestach i kwestiach takich jak „dezinformacja.

Do 20 lutego komisja ma dostarczyć parlamentowi swój końcowy raport, w którym stwierdzi czy użycie ustawy o sytuacjach nadzwyczajnych było uzasadnione.

“Postępowa koalicja” Liberałów/NDP
W marcu liberałowie zawarli porozumienie z NDP, aby utrzymać rząd mniejszościowy u władzy przez pełną kadencję, do czasu nowych wyborów w 2025 roku. W zamian za realizację różnych programów socjalnych NDP  będzie opowiadać się po stronie rządu w kluczowych głosowaniach, które stanowiłyby wotum nieufności.

Lider NDP, Jagmeet Singh, zagroził wycofaniem się z umowy, jeśli rząd Trudeau nie zrobi więcej, aby zaradzić obecnemu kryzysowi w służbie zdrowia, w wyniku którego szpitale są przeciążone, i brakuje leków.

Premier Trudeau nie spodziewa się jednak wyborów w 2023 roku i zachwalał postępową koalicję” , która walczy ze zmianami klimatu, kontynuuje drogę do pojednania z ludnością rdzenną, i zapewnia sprawiedliwą społecznie redystrybucję dochodów.

Wiadomo jednak, że partia rządząca zazwyczaj rozpisuje wybory gdy uważa, że ma wystarczające poparcie, aby je wygrać i  chociaż Kanada miała wybory  w 2019 i 2021 roku, nowy sondaż pokazuje, że tyle samo Kanadyjczyków chce i nie chce wyborów w 2023 roku.

Wybory w Albercie i suwerenność prowincji
Na początku października Danielle Smith zdobyła przywództwo Zjednoczonej Partii Konserwatywnej (UCP)   stając się kolejnym premierem Alberty po ustąpieniu Jasona Kenneya, ale aby utrzymać stanowisko, jej partia musi zwyciężyć w nadchodzących wyborach prowincyjnych, które prawdopodobnie odbędą się na wiosnę.  Podczas kampanii przywódczej  główną obietnicą Smitha było wdrożenie ustawy o suwerenności, która zapewniłaby „ ramy prawne do odrzucenia federalnych praw lub polityk, które negatywnie wpływają na prowincję”. Ustawa o Suwerenności, stała się prawem 15 grudnia i według Smith będzie stosowana w przypadkach, w których ustawodawstwo federalne jest niekonstytucyjne i reguluje kwestie pozostające w gestii prowincji.

W tym samym duchu rząd premiera Scotta Moe wprowadził w listopadzie ustawę mającą na celu potwierdzenie konstytucyjnej autonomii Saskatchewan i wyłącznej jurysdykcji nad jego zasobami naturalnymi oraz odparcie „natrętnej polityki federalnej”, która narusza suwerenność ustawodawczą prowincji.

Nawet przed wejściem ustawy o suwerenności Alberta przeciwstawiała się Ottawie w wielu kwestiach, z których jedną z najbardziej godnych uwagi jest federalny program konfiskaty broni palnej oraz kwestia  tzw. walki z klimatem.

Gospodarka
Gospodarka kanadyjska rozpoczęła rok 2022  z inflacją nieco powyżej 5 procent, silnym wzrostem gospodarczym i umacniającym się rynkiem pracy. Następnie w marcu rozpoczęła się bezprecedensowa seria podwyżek stóp procentowych  – dotychczas o  4 punkty procentowe – aby obniżyć inflację poprzez schłodzenie gospodarki.

Wielu ekspertów przewiduje recesję w 2023 r., gdy skutki wyższych stóp procentowych w pełni się utrwalą. Ponadto wyzwaniami  są niedobory siły roboczej i niedopasowanie umiejętności poszukujących pracy, z tymi na które jest popyt.

Skutki podwyżek stóp procentowych są najbardziej widoczne na rynku mieszkaniowym. Niektórzy ekonomiści twierdzą, że biorąc pod uwagę słabości tego rynku, recesja w Kanadzie może być dotkliwa.

Ustawodawstwo dotyczące broni palnej
Liberalny rząd rozszerzył swój program kontroli broni w 2022 roku i należy się spodziewać, że w 2023 roku nałoży więcej ograniczeń. Rząd w sierpniu zakazał importu broni krótkiej  a w październiku zdelegalizował jej kupowanie, sprzedawanie i przekazywanie.

Następnie pod koniec listopada liberałowie poprawki do ustawy C-21, aby zdelegalizować posiadanie dużej liczby karabinów, krytycy, w tym partie opozycyjne i ludność rdzenna twierdzą, że część broni palnej, która ma zostać zakazana na mocy poprawek, jest używana podczas polowań. W wywiadzie dla CTV News z 19 grudnia Trudeau powiedział , że nadal będzie domagał się delegalizacji części broni myśliwskiej, ponieważ „jest ona zbyt niebezpieczna w innych sytuacjach”.

Opieka zdrowotna
Jak to często bywa w sezonie zimowym, szpitale w całym kraju z trudem radzą sobie z napływem pacjentów cierpiących na choroby układu oddechowego. W Ontario szpitale dziecięce zostały przeciążone głównie z powodu grypy i wirusa syncytialnego układu oddechowego, które w 2022 r. uderzyły wcześniej niż zwykle. Według statystyk z systemu nadzoru Acute Care Enhanced Surveillance, dzieci i nastolatki trafiały na szpitalne oddziały ratunkowe w Ontario nawet trzy razy częściej niż zwykle. W połowie listopada Szpital dla Chorych Dzieci w Toronto poinformował, że ogranicza operacje, z powodu ograniczeń na intensywnej terapii.

W 2022 roku premierzy wspólnie zaapelowali do rządu federalnego o zwiększenie transferów środków na ochronę zdrowia do prowincji i terytoriów.

Imigracja
W 2022 roku populacja Kanady powiększała się w rekordowym tempie. Statistics Canada poinformowało 21 grudnia, że ​​wzrost liczby ludności w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy roku, wynoszący ponad 776 000, jest największym wzrostem w jakimkolwiek roku od momentu założenia kraju w 1867 roku.

Agencja twierdzi, że dodanie 362 453 imigrantów w ciągu jednego kwartału między lipcem a październikiem  normalnie około dekady temu można by zobaczyć przez cały rok.

Wzrost był głównie napędzany przez przybycie 225 198 niestałych mieszkańców (non-permanent residents)

Jeśli chodzi o stałych mieszkańców, rząd federalny planuje osiągnąć w 2023 r. cel 465 tys.  i 500 tys. w 2025 r. co nie obejmuje  osób przybywających do Kanady na wizach długoterminowych ani ubiegających się o status uchodźcy.

Wysoka imigracja ma według rządu zaradzić niedoborom siły roboczej w takich sektorach jak opieka zdrowotna, budownictwo i transport, ale badanie przeprowadzone pod koniec 2022 r. pokazują, że zdecydowana większość Kanadyjczyków obawia się w jaki sposób zwiększona liczba wpłynie na mieszkalnictwo i dostęp do usług.

Eutanazja
W 2022 roku Kanada stała się światowym liderem w eutanazji. Był to również rok, w którym pojawiło się więcej doniesień o osobach z poważnymi problemami ekonomicznymi ubiegających się o pomoc medyczną w umieraniu (MAiD) z powodu niemożności poradzenia sobie z ich sytuacją.

Innym zaoferowano eutanazję mimo, że o nią nie zabiegali.

Co najmniej ośmiu weteranom kanadyjskiej armii zaoferowano  pomoc medyczną w umieraniu w ramach rozwiązania różnych problemów psychicznych i ekonomicznych.

Tymczasem rząd zapowiedział 15 grudnia , że ​​wstrzymuje  plan rozszerzenia MAiD o osoby, których jedynym problemem zdrowotnym jest choroba psychiczna.

Walka z klimatem
Szereg nowych przepisów środowiskowych ogłoszonych w 2022 r. prawdopodobnie będzie rozszerzonych w 2023 r., w tym ograniczenia emisji z ropy i gazu. Celem jest zmniejszenie do 2030 roku emisji gazów cieplarnianych (GHG) w całym kraju o 40 do 45 procent poniżej poziomu z 2005 roku.

21 grudnia minister środowiska Steven Guilbeault ogłosił, że do 2035 r. wszystkie samochody osobowe sprzedawane w Kanadzie staną się bezemisyjne, a samochody osobowe napędzane benzyną zostaną wycofane.

W przypadku sektora rolnego rządowy plan klimatyczny zakłada ograniczenie do 2030 r. emisji gazów cieplarnianych z nawozów o 30 procent poniżej poziomu z 2020 r.

Wiele zainteresowanych stron, takich jak organizacje rolników a także prowincje, takie jak Alberta i Saskatchewan, wyraziło sprzeciw wobec federalnych celów, w tym  rosnącego podatku węglowego. Rząd federalny nie rezygnuje jednak ze swoich celów

Szczepienie na COVID
Jesienią 2021 r. rządy federalne i prowincjonalne nałożyły nakazy dotyczące obowiązku szczepień, w wyniku czego ludzie zostali zmuszeni do szczepienia, aby zachować zatrudnienie lub dostęp do usług, takich jak podróże lotnicze i restauracje.

Decyzja Ottawy i Waszyngtonu o nałożeniu transgranicznego nakazu szczepień na kierowców ciężarówek wywołały w lutym trwające tygodniami protesty „Konwoju Wolności”.

Niedługo potem prowincje zaczęły znosić nakazy i ograniczenia związane z COVID-19.

Z biegiem czasu pojawiło się więcej danych i badań dotyczących ograniczonej skuteczności i bezpieczeństwa szczepionek, takich jak raport z 1 grudnia sporządzony przez amerykańską Agencję CDC.

Wzrost przestępczości
W dużych miastach, takich jak Toronto w ubiegłym roku doszło do poważnych przestępstw , podczas gdy narkomania i obozowiska bezdomnych nadal nękają miasta takie jak Vancouver. W październiku policjant z Vancouver został śmiertelnie pchnięty nożem przez bezdomnego. W Toronto w 2022 r . dochodziło do napadów w sieci komunikacji miejskiej — Mężczyzna został zastrzelony przed jedną stacją metra, inna kobieta została podpalona na w autobusie Toronto Transit Commission, a później zmarła.

17 grudnia 59-letni mężczyzna, który mieszkał w systemie schronisk w Toronto, zmarł po tym, jak został napadnięty przez osiem  dziewcząt w wieku od 13 do 16 lat. Każdej z dziewcząt postawiono zarzut morderstwa drugiego stopnia. Na początku grudnia śmiertelnie ugodzona nożem na stacji metra High Park została 31-letnia kobieta polskiego pochodzenia – Vanessa Kurpiewska. Pod koniec grudnia zastrzelony został policjant polskiego pochodzenia Grzegorz Pierzchała.

Według Statistics Canada, wskaźnik zabójstw w Kanadzie osiągnął w 2021 r. najwyższy poziom, z 788 zabójstwami, co oznaczało trzeci rok z rzędu wzrostu, a prawie jedna trzecia zabójstw była związana z gangami,

Kwestia przestępczości z pewnością będzie zajmowała naszą uwagę w 2023 roku.

 

oprac. na pdst. Epoch Times