Najpiękniejsze palmy zobaczyć można tylko na Kurpiach. Po dwóch latach przerwy, spowodowanej pandemią, ponownie do Łysych zjechały w niedzielę 2 kwietnia tłumy gości z regionu i kraju. Niedziela Palmowa jest wprawdzie katolicką uroczystością kościelną, ale także wspaniałym barwnym festiwalem folkloru i ściąga co roku licznych turystów – także zza zagranicy. Piękne kurpiowskie palmy można było podziwiać w niedzielę – już od samego rana – tak w zabytkowym drewnianym kościele pw. św. Anny jak i na placu przed świątynią. Wiele z nich sięgało nawet 10 metrów wysokości. Większość skręcana była z kolorowych papierów, gałązek miejscowych drzew i poszycia leśnego.

Przy okazji miejscowi twórcy ludowi prezentowali i sprzedawali swój dorobek. Były to m.in. rzeźby, pieczywo obrzędowe, wycinanki, pisanki oraz kierce – ozdoby, które były dawniej wieszane w wiejskich chatach i przypominały żyrandole. Zarówno przed nabożeństwem, jak i po nim, na placu przy remizie OSP (Ochotniczej Straży Pożarnej) miały miejsce występy zespołów ludowych. Nie zabrakło też stoisk, na których można było kupić miejscowe potrawy i kurpiowskie pamiątki.

* * * * *

Gmina Łyse położona jest na piaszczystej Równinie Kurpiowskiej, 160 km na północ od Warszawy, w województwie mazowieckim. W jej skład wchodzą 22 wsie zamieszkiwane przez ponad 8 tys. mieszkańców. W środkowej części gminy zachował się duży kompleks bagien, będących pozostałością po jeziorze Krusko. Gmina Łyse to teren żywych jeszcze tradycji kurpiowskich. Można tam jeszcze spotkać barwny, tradycyjny stój, gwarę w codziennym użyciu, liczne obrzędy związane z porami roku, rolnictwem, zbieractwem. Tegoroczne wyróżnienie i nagrody za wspaniałe palmy otrzymali: -za I miejsce w wysokości 1200 zł: Emilia Potaś (Złota Góra) i Mariola Kuśmierczyk (Ostrołęka) -za II miejsce w wysokości 1000 zł: Halina Maria Nosek (Lipniki) i Julia Kowalczyk (Plewki) -za III miejsce w wysokości 900 zł: Angelika Saciłowska (gm. Turośl, woj. podlaskie), Aleksander Nurczyk (Łyse), Małgorzata Bacławska (gm. Zbójna, woj. podlaskie), Danuta Ejdys (Łodziska, gm. Lelis) i Aleksander Kuśmierczyk (Ostrołęka).

Leszek Wątróbski

zdjęcia: 01. Zarówno przed nabożeństwem, jak i po nim, na placu przy remizie miały miejsce występy zespołów ludowych

02. Łyse, zabytkowy drewniany kościół pw. św. Anny 03-06. Kurpiowskie palmy, wiele z nich miało nawet 10 metrów wysokości 07-09. Nie zabrakło też stoisk, na których można było kupić miejscowe potrawy i kurpiowskie pamiątki

zdjęcia: Antoni Szeratics